GALERİ

Dünya bu görüntülerle çalkalandı! Washington DC'de göstericilerin üzerinde yapılan alçak uçuşa ilişkin soruşturma açıldı!

ABD'nin başkenti Washington'da önceki gece ABD'de, Beyaz Saray çevresinde binlerce insan toplandı.O sırada askeri helikopterlerin protestocuların üzerinden alçak uçuş yapması dünyada çok fazla tepki çekti. Ortalığı karıştıran alçak uçuşa ilişkin soruşturma başlatıldı.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis ekipleri tarafından boğularak öldürülmesiyle başlayan olaylarla birlikte ülkede ortalık birbirine karıştı.

George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle fay hatları yerinden oynayan ABD'de, Beyaz Saray çevresinde binlerce insan toplandı. Başkent Washington'da göstericilerin üzerinde uçan helikopterler ise ortalığı karıştırdı.

Washington DC Ulusal Muhafızlar Birliği'nden yapılan açıklamada, "DC Ulusal Muhafızlar Komutanı 1 Haziran'daki helikopter uçuşlarımıza yönelik soruşturma başlatılması talimatı verdi. Bizim önceliğimiz sivil makamlara destek veren muhafızlarımızın güvenliğidir. Vatandaşlarımızın güvenliğini ve onların protesto haklarını korumaya adanmışız." ifadesi yer aldı.

GÜÇ GÖSTERİSİ OLARAK YORUMLANMIŞTI

Önceki akşam Washington DC üzerinde askeri helikopterler alçak uçuş yapmış ve bu bir güç gösterisi olarak yorumlanmıştı.

ABD'yi alt üst eden protestolarda sekizinci gün geride kalırken, sokağa çıkma yasaklarına rağmen New York, Washington, Los Angeles, Seattle, Sacramento ve Houston gibi kentlerde gösteriler vardı.

Ülkenin birçok eyaletinde yağma ve şiddet olaylarının tırmanması üzerine ABD Başkanı Donald Trump, askeri güç kullanma tehdidinde bulunmuştu.

Aynı zamanda ülkede 100 bin Ulusal Muhafız aktif hale getirilerek valilerin emrine verililmişti.

Washington, DC
Başkent Washington'da göstericiler Salı günü yeniden Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Park yakınlarında toplandı.

Yaklaşık 15 bin kişi polis şiddetine karşı sloganlar atarken, gösterilere katılımın diğer günlere kıyasla daha fazla olması göze çarptı.

Beyaz Saray çevresine dün sabah itibariyle demirden güvenlik çiti örülürken, Lafayette Park'ı da yine gizli servis tarafından kapatıldı. Parkta güçlü bir askeri polis varlığı olduğu görüldü.

Sokağa çıkma yasağının akşam 7'de başladığı başkentte polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahele etti. ABD'nin başkentinde birçok sokak kapatılmış durumda.

SON DAKİKA