;
GALERİ

Dünya Gazze için ayağa kalktı!

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla alev alan Orta Doğu'da, İsrail askerlerinin 60'tan fazla Filistinliyi vahşice öldürmesi dünyayı sarstı. Katliam Brezilya'dan Yunanistan'a, ABD'den Filipinler'e, Güney Afrika'dan İsviçre'ye yeryüzünün dört bir yanında protesto edildi. İsrail'de de solcular sokağa inerek protesto gösterisi düzenledi ve ölümlerin derhal durdurulmasını istedi. Katliamın ardındaki bir numaralı isim İsrail Başbakanı Netanyahu, dün akşam resmi konutunda büyük bir şok yaşadı. İsrailli göstericiler, ellerinde pankartlarla Netanyahu'yu protesto etti.

Taşınan pankartlar arasında 'Özgür Gazze, şimdi!', 'Gazze'deki protesto, terörizm değil' ifadeleri dikkat çekti.

İsrail'in saygın gazetesi Haaretz, yüzlerce solcunun başkent Tel Aviv'de gösteri yaptığını aktarıyor. Trafiği durdurup yolları kapatan kalabalık, 'Ateş açmayı durdurun', 'Araplar ve Yahudilerin düşmanlığını reddediyoruz' sloglanları attı. Göstericilerden birinin elindeki pankartta, İbranice 'İşgale karşı' yazıyor.

Bir başka afişte 'Trump ve Bibi, sizin oyuncağınız değiliz' diyor. Bibi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun kısa ismi.

Haaretz'e konuşan protestoculardan biri, "Benim adıma yapılan bu katliamı kabul edemiyorum" dedi.

Kalabalık grubun taşıdığı diğer pankartlar arasında 'Bibi yeni bir savaşı başlatıyor', 'Özgür Filistin', 'Sizin oyuncağınız değiliz, aptal çocuk!' var.

Dünyanın en prestijli film festivali Cannes'da, kırmızı halıda yürüyen Lübnanlı oyuncu Manal Issa 'Gazze'ye saldırıları durdurun' pankartı açtı. Prömiyerini festivalde yapan 'Solo: A Star Wars Story'de rol alan kadın oyuncunun afişi, büyük ses getirdi.

İsveç'in başkenti Stockholm...

Segel Torg Meydanı'nda toplanan yüzlerce gösterici, İsrail ve ABD'yi protesto etti.

BİZE ULAŞIN