;
GALERİ

Dünyanın en tehlikeli saldırı helikopterleri

Ağır silahlarla donatılmış olan saldırı helikopterleri tank ve zırhlı araçlarla en etkili şekilde mücadele ederken piyadelere de atış desteği sağlayabiliyor. Keşif ve gözlem amaçlı da kullanılabilen bu donanımlı helikopterler saat gözetmeden gece veya gündüz düşman kuvvetlerine karşı saldırıya geçebiliyor. Sputnik, dünya üzerinde kullanılan en etkili ve en tehlikeli 5 saldırı helikopterini derledi. İşte dünyanın en tehlikeli 5 saldırı helikopteri.


AH-64 Apache (ABD)

1980'li yıllardan bu yana ABD ordusunun temel saldırı helikopteri olan meşhur AH-64 Apache, kendi sınıfında en çok üretilen araçlar sıralamasında ikinci olmaya devam ediyor.

AH-64 Apache (ABD)

Apache'nin son modifikasyonu Block III, en modern uçuş kontrol sistemi, kompozit paletler, yeni motorlar ve iyileştirilmiş radar ile donatıldı ve insansız hava araçlarını kontrol edebiliyor.

MI-24 (Rusya)

Sovyet yapımı Mi-24 ve çok sayıdaki modifikasyonları, dünyanın en çok üretilen saldırı helikopteri. Günümüzde Mi-24'ün çeşitli modifikasyonları 60'tan fazla ülke tarafından kullanılıyor.

MI-24 (Rusya)

Modifikasyona bağlı olarak bu helikopter, entegre veya takma toplar, güdümlü veya güdümsüz füzeler, ağırlığı 50 ilâ 500 kilogram arasında değişen bomba ve kasetler, makineli tüfek, 'havadan havaya' füzelere sahip.

OH-1 Ninja (Japonya)

Japon yapımı keşif ve saldırı helikopteri OH-1 Ninja, dünyanın en kompakt ve hafiflerinden biri. Sadece 2.4 ton ağırlıktan olan helikopterin genişliği yaklaşık 1 metre olan dar gövdesi, yerden açılan ateşe karşı savunmayı artırıyor.


OH-1 Ninja (Japonya)

Küçük boyutları sayesinde (toplam uzunluk 13.4 m, yükseklik 3.8 m) Ninja çok küçük sahaya bile inebiliyor.

Ka-52 Alligator (Rusya)

Rus yapımı Ka-52 Alligator ve deniz 'kardeşi' Ka-52K Katran, paraşütle fırlatma sistemine sahip dünyanın tek seri üretimli saldırı helikopterleri. Ayrıca bu savaş araçları zırhlı kabine sahip.Bu iki faktör, iki pilot arasında tamamen duble edilen kontrol sistemiyle birleşince Ka-52'yi dünyanın en korumalı helikopter yapıyor.

Eurocopter Tiger (Almanya, Fransa, İspanya, Avustralya)

Almanya, Fransa, İspanya ve Avustralya'nın kullandığı saldırı helikopteri Eurocopter Tiger, dış yakıt tankeri olmadan uçuş mesafesi açısından dünyanın en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.

Tek yakıt ikmaliyle yaklaştık 800 km kat ediyor. Helikopter, yapısı sayesinde 23 mm mermiyle vurulduktan sonra bile uçmaya devam edebiliyor.

BİZE ULAŞIN