GALERİ

Escobar'ın lüks evinin şimdiki hali görenleri şaşırtıyor

Bir zamanlar dünyanın en büyük suçluları arasındaki Pablo Escobar'ın zenginlik yıllarında yaptırdığı malikanesinin son hali görenleri şaşırtıyor.

Kolombiya'nın en tanınan uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar 1984'te malikanesini yaptırdı. Eve kızının adını, Manuela'yı verdi.Malikanenin kendine ait havuzu, tenis sahaları, futbol sahası, barı ve tekne iskelesi var. Futbol sahası helikopter iniş pisti olarak kullanılıyordu. Özel partilerin düzenlendiği bar ve disko bile vardı.

Malikane, şimdi, eskiden orayı bilenleri şaşırtacak derecede yıkık dökük bir halde. Bu yıkık dökük halinin temel sebebi yaşanan bir patlama. 1993'te Escobar'ın rakipleri tarafından desteklenen Los Pepes grubu evi havaya uçurmaya çalıştı.

Banyoya yerleştirilen 200 kg TNT ile yapılan patlamanın Escobar ailesini öldürmesi planlanıyordu. Pablo Escobar, bu konuda aldığı bir uyarıyla patlamadan önce evden kaçabildi. Yılın sonunda silah ile vurularak öldürülene kadar ailesi ile birlikte kaçak hayatı yaşadı.

Pablo Escobar'ın bir kızı ve bir oğlu vardı. Kızını çok seviyordu. Patlamadan sonraki kaçışlarında kızını sıcak tutmak için 2 milyon dolar kadar para yaktığı söyleniyor.

Patlamanın etkilerinin üstüne neredeyse 20 yıllık ihmalkarlık eklendi.

Pablo Escobar ölünce ev, aileye verilmedi. Eşi ve malikaneye adını veren kızı 1995'te ülkeden kaçtı ve Arjantin'de yeni bir adla yeni bir hayata başladılar. Evin eski bakıcısı eve bakmayı teklif etse de reddedildi. Sonunda malikane devlete ait oldu.

Malikane olduğu yerde yıllar boyunca çürümeye terk edildi. Bunu değiştiren tek şey, araziyi saran çitlerin kaldırılması ile hazine avcılarının mekana akın etmesi oldu.

Bir efsaneye göre, Escobar sahip olduğu parayı evin çift katlı duvarları arasına saklamıştı. Hazine avcıları buna göre hareket ederek duvarlarda gedikler açtı, yerleri kazdılar. Kurşun delikleri, patlamanın etkileri ve hazine avcıların açtığı delikler ile duvarların sağlamlığı giderek bozuldu. Kalan duvarların üstü ise grafiti ile kaplandı.

Şimdilerde malikane turistleri eğlendirmek için paintball savaşlarının yapıldığı bir yer. Savaşta iki taraf var; polisler ve Escobar'ın çetesi.

SON DAKİKA