GALERİ

Hangi ülkenin kaç adet nükleer silahı var? İşte dünyada nükleer silahlara sahip ülkeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sivas Kongresi'nin 100. yılı için bulunduğu Sivas'ta yaptığı konuşmada gündeme getirdiği 'nükleer başlıklı füze' sözleri dünya gündemine bomba gibi düştü. Erdoğan açıklamasında "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum" demişti. Peki hangi ülkenin elinde, kaç adet nükleer savaş başlığı var? Hangi ülke nasıl bir nükleer silah politikası izliyor? İşte dünyada nükleer silahlara sahip ülkeler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sivas Kongresi'nin 100. yılı için bulunduğu Sivas'ta yaptığı konuşmada gündeme getirdiği 'nükleer başlıklı füze' sözleri dünya gündemine bomba gibi düştü.

Erdoğan konuşmasında, "Şimdi her şey iyi güzel de birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum. Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke yok, hepsinde var." ifadelerini kullandı.

9 ÜLKEDE BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sivas'taki konuşmasında "Ben bunu kabul etmiyorum" diyerek, Türkiye'nin sahip olmasını istediği yönünde sinyaller verdiği nükleer başlıklar dünyada yalnızca 9 ülkede bulunuyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşın kazananları olan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de daimi üyeleri olan ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin uluslararası anlaşmalarla nükleer silaha sahip olma hakkı elde etmişlerdi.

ÇATIŞMANIN EŞİĞİNE GETİRMİŞTİ

Daha sonra ise Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore nükleer silah geliştiren ülkeler olmuştu. Kuzey Kore'nin elindeki nükleer başlıkları taşıyabilecek uzun menzilli füze geliştirme çabaları geçtiğimiz dönemde uluslararası gündemin önde gelen maddelerinden olmuş ve ABD ile Kuzey Kore'yi askeri çatışmanın eşiğine kadar getirmişti.

Daha önce Güney Afrika da belli sayıda nükleer bomba geliştirmeyi başarmış ancak ülkenin demokrasiye geçmesiyle birlikte bu silahlar yok edilmişti.

İSRAİL'İN 'BİLİNMEZLİK POLİTİKASI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sivas'taki konuşmasında dikkat çektiği önemli noktalardan biri de İsrail'in nükleer silaha sahip olmasıydı. Erdoğan, "Yanıbaşımızda İsrail var mı? Var. Bütün her şeyiyle onunla korkutuyor." diyerek İsrail'in elindeki nükleer silahlarla bölgede avantaj sağladığına dikkat çekti.

Tüm yabancı kaynaklar İsrail'in nükleer silah sahibi bir devlet olduğunu ve yüzlerce nükleer silahtan oluşan bir cephaneliğe sahip olduğunu tahmin ederken, İsrail devleti bu konuda bir 'bilinmezlik politikası' izliyor.

İsrail nükleer silaha sahip olduğunu resmi olarak ne kabul ediyor, ne de reddediyor.

DÜNYADA NE KADAR NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIĞI VAR?

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, Nisan ayında bir rapor yayınlayarak dünyadaki nükleer savaş başlığı sayısını açıklamıştı. Bu rapora göre, 2019'un başında 9 ülkenin elinde toplam 13 bin 865 nükleer savaş başlığı bulunuyordu. Bu rakam 2018'de 14 bin 465 seviyesindeydi.

YARI ORANA YAKIN AZALDI

Soğuk Savaş döneminde sadece ABD'de 25-30 bin seviyelerine ulaşan nükleer silah sayısı, INF Anlaşması, Varşova Paktı'nın çökmesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılması gibi gelişmelerin ardından neredeyse yarı oranda azaldı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün raporunda toplam nükleer savaş başlığı seviyesindeki azalmaya karşın, neredeyse tüm ülkelerin stoklarındaki nükleer silahları modernize etme yoluna gittiği belirtiliyor.

Dünyada bulunduğu tahmin edilen 13 bin 865 nükleer başlığın çok büyük bir bölümü ise ABD ile Rusya'nın elinde bulunuyor. Soğuk Savaş döneminde iki ülke silahlanma yarışına girmiş ve bunun sonucunda ciddi bir nükleer cephaneliğin sahibi olmuşlardı.

BU RAKAM RUSYA'DA 1600

Halihazırda tahmini olarak Rusya'nın elinde 6490 nükleer savaş başlığı ABD'nin 6185 nükleer savaş başlığı bulunuyor. ABD'nin savaş başlıklarından 1750 tanesi füzelere takılmış veya askeri üslere konuşlandırılmış durumda bekletilirken bu rakam Rusya'da 1600.

Rusya ve ABD'nin dışında, Fransa'nın 300, Çin'in 290, İngiltere'nin 200, Pakistan'ın 160, Hindistan'ın 140 ve İsrail'in 90 nükleer savaş başlığına sahip olduğu tahmin ediliyor.

HANGİ ÜLKENİN KAÇ TANE NÜKLEER SİLAHI VAR?

Bu açıklamalardan sonra ise gözler nükleer silahlar bulunan ülkelere ve ellerindeki nükleer güce çevrildi. Peki hangi ülke elinde ne kadar nükleer güç bulunduruyor? İşte o ayrıntılar...

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde 14.995 nükleer silah bulunuyor. Her ülkenin elinde bulunmayan bu nükleer silahlar, bulundukları ülkelerin rakiplerine çok ciddi korku salabiliyorlar.

SON DAKİKA