GALERİ

İdlib nerede kimin elinde? İdlib'de son durum ne?

Son dakika... İdlib nerede? Türkiye, Rusya, ABD ve ÖSO açısından önemi nedir? Hedefte neden İdlib var? İdlib şu anda kimin elinde? İdlib'deki Türk askerinin pozisyonu ne? Gelin İdlib'deki son duruma haritalı olarak bakalım.

İdlib'de son dakika gelişmeleri ardı ardına geliyor. Rusya ile ABD arasındaki Suriye iç savaşında son sahne şu anda İdlib'de oynanıyor. Rusya bombardımana girişirken, 4 milyon sivilin yaşadığı İdlib dünya gündeminin ilk sırasına oturdu. Türkiye ise Eylül 2017'de Rusya ile anlaşarak girdiği İdlib'de karışık bir pozisyonda. Peki İdlib şu anda tam olarak kimin elinde, Türkiye sınırının neresinde, kimin için ne kadar önemli? Gelin tüm soruların yanıtı olan İdlib haritasına ve son duruma bir gözatalım.

İDLİB NEREDE?
​Doğusunda Halep, güneyinde Hama olan İdlib, Türkiye'nin Hatay iliyle sınır komşusu. İdlib, kuzeyinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, batısında Yayladağı, Güveççi'ye komşu. Şu anda İdlib üzerinden ABD ile Rusya arasında güç savaşı yaşanıyor. İdlib, askeri ve siyasi açıdan bölgedeki birçok aktör için stratejik öneme sahip.

İDLİB KİMİN ELİNDE SON HARİTASI :
İdlib'in dört bir yanı bir başka askeri güç tarafından sarılmış durumda. ÖSO'nun elindeki son kale olarak gösterilse de İdlib'de bir çok örgüt bulunuyor. Türk askeri ise Eylül 2017'de İran ve Rusya'nın garantörlüğünde uzlaşıya varılan çatışmasızlık bölgeleri için İdlib'e girmişti. Türk askerinin İdlib'de gözlem noktaları bulunuyor.

İDLİB TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA SORUN ÇIKARIR MI :

İdlib operasyonunun Moskova ile Ankara arasında nasıl şekilleneceği henüz resmi olarak duyurulmadı. İki ülkenin İdlib'de 'ılımlı muhalif' ayrımıyla ilgili fikir ayrılığı yaşama ihtimali var. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler S400 füzeleri alma düzeyine kadar ilerlemiş durumda. Haliyle iki ülkenin İdlib'deki tutumu önümüzdeki günlerde netleşeceğe benziyor.

İDLİB'İN ÖNEMİ :
İdlib Vilayeti, bölge aktörlerinin her biri için kendi çıkarları doğrultusunda stratejik öneme sahip. Dolayısıyla bölgedeki tüm güöler İdlib'i kontrol altına almanın peşinde.

İdlib Türkiye için neden önemli? :

İdlib, Astana Mutabakatı çerçevesinde Suriye'de oluşturulan dört "Gerilimi Azaltma" bölgesinden biri olarak belirlenmişti. Mutabakat kapsamında Türkiye İdlib içine 12 gözlem kontrol noktası kurdu. Bunların aralarına Rusya 10, İran da 7 gözlem noktası yerleştirdi. Bölge, savaşın çıktığı 2011'de Türkiye'ye ilk sivil göçün yaşandığı ve yabancı savaşçıların da Suriye'ye en fazla geçiş yaptığı yerdi.

BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASI :
İdlib hem Fırat Kalkanı hem de olası bir göç dalgası sebebiyle Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Yaklaşık üç milyon kişinin İdlib'e yönelik bir operasyon ile Türkiye'nin kapısına yığılma ihtimali bulunuyor. BM, olası bir operasyonda 800 bin kişinin göçe zorlanacağı ve 'insanlık felaketi yaşanabileceği' uyarısında bulunuyor.

Bölgede olası bir krizde Türkiye'ye yeni bir göç dalgası denemesi yapılabileceği konuşuluyor.

Türkiye'nin sınırları ise artık kapalı.

İDLİB'İ ESAD'IN ALMASI NE ANLAMA GELİR? :

İdlib, 2011'de başlayan savaşta muhaliflerin elinde kalan son büyük yerleşim bölgesi. Suriye ordusunun kapsamlı bir harekâtla bu vilayeti muhaliflerden geri alması uzmanlara göre 'yedi yıldır süren savaşı Beşar Esad'ın kazandığı' anlamına gelecek.

İDLİB'DEKİ ÖRGÜTLER HTŞ :
İdlib, farklı silahlı örgütlerin kurduğu ve bünyesinde el Nusra ile Ahrar'uş Şam'ı barındıran çatı örgütü Fetih Ordusu tarafından 2015'te ele geçirilmişti. Şimdi İdlib'in yüzde 60'ı, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'dan dönüşen cihatçı Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde. Lideri, eski El Nusra mensubu Ebu Muhammed Colani.

BİZE ULAŞIN