;
GALERİ

İdlib'e operasyon ihtimali ve uluslararası tepkiler! İdlib'de son durum ne?

Yaşanan son gelişmeler sonrası Türkiye dahil tüm dünyanın gözü İdlib'e döndü. İdlib'deki son durum ne? İdlib'e operasyon ihtimali ve uluslararası tepkiler neler? İdlib operasyonunun olası sonuçları ne? İşte İdlib'e dair son gelişmeler...

Esed rejimi, Rusya ve İran üçlüsü İdlib'e operasyon düzenleme hazırlığı yapıyorlar.

4 Eylül 2018 günü Rusya'nın İdlib'e düzenlediği hava harekatı operasyonun ayak sesleri olarak görülürken, Türkiye dahil uluslararası yapı İdlib'e düzenlenecek olası bir operasyona karşı çıkıyor.

7 Eylül'de Türkiye, Rusya ve İran liderleri Tahran'da düzenlenecek üçlü zirvede İdlib konusunu görüşecek.

Olası operasyona şiddetle karşı çıkanlar arasında bulunan Başkan Erdoğan; "Çok acımasız bir süreç işletiliyor. Bir felaket yaşanırsa bu insanların ilk kaçabileceği yer yine Türkiye" diyerek olası bir operasyon sonucu oluşabilecek yeni bir göç dalgasına dikkat çekti.

Erdoğan'ın yanı sıra ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Linda Tom da olası İdlib operasyonunu "felaket" olarak nitelendirdiler.

Türkiye'nin İdlib konusundaki tavrı ne?

Türkiye İdlib'in çatışmasızlık bölgesi olarak kalmasını istiyor. Sivillerin zarar görmemesi gerektiğinin altını çizen Türkiye, şehre operasyon yapılmaması gerektiğini söylüyor. Şehrin terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiği konusunda hemfikir olan Türkiye bunun gerektiği takdirde nokta operasyonlar ile sağlanması gerektiğini savunuyor.

Olası İdlib operasyonunun sonuçları ne olacak?

On binlerce sivil hayatını kaybedecek ve Türkiye ve Avrupa'ya doğru yeni bir göç dalgası yaşanacak. Ayrıca Astana süreci sonrası yaşanan olumlu gelişmeler yerini olumsuzluğa bırakacak ve süreç zarar görecek.

İŞTE İDLİB İLE İLGİLİ AKILLARA TAKILAN DİĞER SORULAR

İDLİB NEREDE?
​Doğusunda Halep, güneyinde Hama olan İdlib, Türkiye'nin Hatay iliyle sınır komşusu. İdlib, kuzeyinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, batısında Yayladağı, Güveççi'ye komşu. Şu anda İdlib üzerinden ABD ile Rusya arasında güç savaşı yaşanıyor. İdlib, askeri ve siyasi açıdan bölgedeki birçok aktör için stratejik öneme sahip.

İDLİB KİMİN ELİNDE SON HARİTASI:
İdlib'in dört bir yanı bir başka askeri güç tarafından sarılmış durumda. ÖSO'nun elindeki son kale olarak gösterilse de İdlib'de bir çok örgüt bulunuyor. Türk askeri ise Eylül 2017'de İran ve Rusya'nın garantörlüğünde uzlaşıya varılan çatışmasızlık bölgeleri için İdlib'e girmişti. Türk askerinin İdlib'de gözlem noktaları bulunuyor.

İDLİB TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA SORUN ÇIKARIR MI:
İdlib operasyonunun Moskova ile Ankara arasında nasıl şekilleneceği henüz resmi olarak duyurulmadı. İki ülkenin İdlib'de 'ılımlı muhalif' ayrımıyla ilgili fikir ayrılığı yaşama ihtimali var. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler S400 füzeleri alma düzeyine kadar ilerlemiş durumda. Haliyle iki ülkenin İdlib'deki tutumu önümüzdeki günlerde netleşeceğe benziyor.

İDLİB'İN ÖNEMİ :
İdlib Vilayeti, bölge aktörlerinin her biri için kendi çıkarları doğrultusunda stratejik öneme sahip. Dolayısıyla bölgedeki tüm güöler İdlib'i kontrol altına almanın peşinde.

BİZE ULAŞIN