GALERİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kız kardeşi Kim Yo Jong abisinden beter çıktı: Ağır bedel öderler

Kuzey Kore'den iltica edenlerin ve Güney Koreli aktivistlerin, 500 bin balonla sınırdan Pyongyang yönetimi karşıtı bildiriler atması, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki ipleri yine gerdi. Bu kez uyarı Kuzey Kore lider Kim Jong-un'dan değil kız kardeşi Kim Yo Jong'dan geldi. Kim Yo-jong, bu durumun sürmesi halinde 'Güney Kore'nin ağır bir bedel ödemek zorunda kalacağını' söyledi.

Kuzey Kore'den iltica edenlerin ve Güney Koreli aktivistlerin, 500 bin balonla sınırdan Pyongyang yönetimi karşıtı bildiriler atması, iki ülke arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı.

Ancak bu kez sert uyarı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong'dan geldi.

Son birkaç yılda siyaset sahnesinde giderek daha fazla söz sahibi olan ve hatta yönetime gelebileceği bile konuşulan Kim Yo-jong, Güney Kore'ye 'son vermezseniz bedeli ağır olur' uyarısında bulundu.

Resmi devlet ajansı KCNA'nın aktardığına göre Kim Yo-jong, "Gözlerimizin önünde gerçekleşen bu niyeti bozuk eyleme, 'bireylerin özgürlüğü' ve 'ifade özgürlüğü' bahanesiyle göz yumulursa Güney Koreli yetkililer ağır bir bedel ödemek zorunda kalacak" dedi.

Kim Yo-jong, 'bedelin' 2018'de iki ülke arasında imzalanan askeri anlaşmaya son verilmesi, Kaesong Sanayi Parkı'nın ve ortak irtibat bürosunun kapatılması olacağını açıkladı.

Kim Yo-jong, ayrıca broşürlerin yer aldığı balonları uçuran ilticacıları da 'melez köpekler' ve 'pislikler' diye niteledi.

GÜNEY KORE KANUN DEĞİŞİKLİĞİNE GİDECEK
Bunun üzerine Güney Kore, aktivistlerin sınırda broşürler atmasını yasaklayacak yeni kanunlar çıkarmayı planlandığını duyurdu. Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Yoh Sang-key, bu durumun sınır bölgesinde yaşayanların güvenliğini tehdit ettiğini ve hükümetin, 'gerilime yol açan faaliyetlerin kesin çözümü' için yasal değişikliklere gideceğini belirtti.

Güney Kore'de, Kuzey sınırında balonla broşür atma, yıllardır aktivistlerin başvurduğu bir yöntem. Kuzey Kore, bu eylemi, Pyongyang yönetimine yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor.

Seul, gerilimin yüksek olduğu dönemlerde bu tür eylemleri önlemek için bölgeye polis ekipleri gönderirken, Kuzey Kore'nin bunları tamamen yasaklaması yönündeki çağrılarına aktivistlerin özgürce hareket etme hakkı bulunduğunu vurgulayarak direniyordu.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Kuzey Kore ziyaretini takip eden RT muhabiri, Kim Jong-un'un kişisel sarayından izlenimlerini aktarmıştı.

SON DAKİKA