6 formül aşırı derecede önemli! Çalışırken bunları yapan ileride daha yüksek maaş alıyor

Farklı iş kollarında çalışan milyonlarca işçi emekli olmak için gün sayıyor. Emekli olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çalışanların sigortalılık ve prim ödeme gün sayısıyla yaşına bakılıyor. Bu kapsamda günümüzde milyonlarca çalışan yüksek maaş alma koşullarını araştırıyor. Emeklilik için öncelikle sigortadan sonra belli bir süre geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Ancak emeklilikte yüksek maaş almak için bazı koşullara dikkat etmek gerekiyor.

6 formül aşırı derecede önemli! Çalışırken bunları yapan ileride daha yüksek maaş alıyor. Günümüzde alın teri dökerek çalışan milyonlarca kişinin en büyük isteklerinden birisi de emekli olmak. Milyonlarca çalışan emekli olduğu gün ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Emeklilikte yüksek maaş almanın temelleri çalıştığınız dönemde atılıyor. En önemli parametre, brüt maaş olarak karşımıza çıkıyor. İşte merak edilen detaylar...

1. Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.

2. Emeklilik planınızı yaparken sadece son 1-2 yılı düşünmeyin. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

3. İmkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir.

Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır.

SON DAKİKA