GALERİ

Emekliye yüzde 8 ek ödeme | SSK SGK ve Bağ-Kur Ocak ayı ek ödemeli güncel emekli maaş ne kadar olacak?

Ocak'ta emeklilerin aylıklarıyla ek ödeme tutarları da artacak. Ayrıca maaşlarda yüzde 4-5 oranında hesaplanan ek ödemede artış da gündemde. TÜED, 'En az yüzde 8 olsun' diyor. Peki bu oranlarla emeklinin ek ödemesi ne kadar olacak? Emekli maaşlarıyla ilgili son dakika haber ve gelişmeler takvim.com.tr'de...

Emeklilerin gözü Ocak zammında. Zam oranında enflasyon belirleyici olacak.

SSK ve Bağ- Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon oranında zam yapılacak.

Memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019'un ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5'i aşarsa fark yansıtılacak.

Merkez Bankası'nın tahminine göre SSK ve Bağ- Kur'luların zammı yüzde 8.46, memur emeklilerinin ise yüzde 3.46 enflasyon farkıyla yüzde 7.46 olacak.

Beklenti anketinde ise artış SSK ve Bağ-Kur'lular için yüzde 8.52, memur emeklileri için yüzde 7.52 olarak tahmin ediliyor.

Ocak'ta maaşlar artacağı için ek ödeme tutarları da yükselecek. Maaşın yüzde 4'ü-5'i oranında olan ek ödeme, yeni aylıktan hesaplanacağı için artacak.

Yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da değişecek. Halen maaşı bin 298 liranın altında olanlara yüzde 5 oranında ek ödeme verilirken, bu sınır Ocak'ta yükselecek.

Ayrıca ek ödeme oranlarının artırılması gündemde. Türkiye Emekliler Derneği, vergi iadesinin yerine gelen ek ödemenin günümüzde düşük kaldığını belirterek, "Oran en az yüzde 8 olmalı" diyor.

Bu talep hayata geçerse emeklilere her ay maaşlarının yüzde 4-5'i yerine yüzde 8'i oranında ek ödeme verilecek.

Emeklilerin büyük çoğunluğunun ek ödeme tutarı ikiye katlanacak. Halen maaşı 2 bin lira olan emeklinin 80 liralık ek ödemesi 160 liraya yükselebilecek.

2020 OCAK AYI GÜNCEL EMEKLİ MAAŞI LİSTESİ

SON DAKİKA