GALERİ

Milyonlarca çalışana güzel haber! Bireysel emeklilik sistemi...

5.4 milyon çalışana güzel haber geldi. İşverenleri tarafından, maaşlarından yapılan kesintiyle bireysel emeklilik sistemine dahil edilen çalışanların birikimleri 2019 yılında tam yüzde 22.60 arttı. Buna yüzde 25'lik devlet katkısı da eklendiğinde getiriler rekor seviyeye çıktı. Asgari ücret alan bir çalışanın iki yılın sonunda birikimi 2 bin 200 lira oldu.

Hürriyet Gazetesi'nden Noyan Doğan'ın haberi şöyle:

Soru şu; işverenleri tarafından, bireysel emeklilik sistemine dahil edilen 5.4 milyon çalışanın tasarrufları 2019'da arttı mı, arttıysa da ne kadar arttı? Bir süredir, otomatik katılım sistemi aracılığı ile BES'e giren ve çıkmayıp, sistemde kalan okuyuculardan bu yönden sorular alıyorum. Getiri konusuna değineceğim ama önce kısa bir bilgi vereyim.

2017'nin başında, 45 yaş altı tüm çalışanların, işverenleri tarafından BES'e alınmasını sağlayan otomatik katılım uygulaması başladı. Bu kapsamda da çalışanların maaşlarından her ay belirli bir miktar kesilerek, emeklilik şirketi aracılığı ile emeklilik fonlarına yatırılıyor, devlet de çalışanın her ay yatırdığına yüzde 25 katkı yapıyor.

Uygulamanın üzerinden 3 yıl geçti. Bu süre içinde 17 milyondan fazla çalışan, işverenleri tarafından sisteme dahil edildi; bunun 11.7 milyonu sistemden çıktı, 5.4 milyon çalışan ise sistemde kaldı ve tasarruf ediyor.

FAİZSİZ FONU TERCİH ETTİLER
Bugüne geldiğimizde 5.4 milyon kişi sistemde bulunuyor ve bu çalışanların fon toplamı 8.7 milyar liranın biraz üzerinde. Bunun da 5.5 milyar lirası faizsiz, 3.1 milyar lirası da faizli fonlardan oluşuyor. Çalışanların BES'e ödedikleri aylık katkı payı ortalaması ise 108 liralar civarında.

Kaldı ki, bugün asgari ücretli bir çalışanın maaşında BES için her ay 88.29 lira kesiliyor. Çalışanların maaşlarından BES için yapılan kesintiler hangi fonlarda değerlendiriliyor; kısaca buna da değineyim. Otomatik BES'te çalışanlara faizli ve faizsiz fon seçenekleri sunuluyor.

Sisteme ilk girildiği andan 2 ay içinde çalışanların birikimleri 'başlangıç fonu'na aktarılıyor. Başlangıç fonu ağırlıklı TL mevduatı veya katılma hesaplarından oluşuyor. İki ayın sonunda çalışan isterse 'standart fon'lara ya da diğer fonlara geçebiliyor. Tercih etmezse de birikimleri başlangıç fonunda değerlenmeye devam ediyor.

Standart fonlarda da birikimler borçlanma araçlarında, kira sertifikalarında, mevduatta, katılma hesaplarında değerlendiriliyor, içinde biraz da hisse senedi, kıymetli maden fonlarını da barındırıyor.

BİRİKİMLER YÜZDE 22.60 ARTTI
2019'da, otomatik katılım fonları toplamda yüzde 22.60 getiri sağladı. Faizli fonların getirisi yüzde 22.32 olurken, faizsiz fonların getirisi de yüzde 22.77 oldu. Bir de fon bazında bakalım. Başlangıç fonlarının getirisi yüzde 19.95, değişken fonların getirisi yüzde 31, standart fonların getirisi de yüzde 22.88 oldu.

Peki, bu getiriler ne anlam ifade ediyor. Örnek vereyim: 2019'un başında bin lirası olan bir çalışanın sene sonunda o bin lirası, yüzde 22.60 getiri ile 1.226 lira oldu. Birileri diyecek ki, 'ama 2019'da enflasyon da vardı'. Doğru, 2019 enflasyonu yüzde 11.84 olarak gerçekleşti.

Enflasyonu düş; demek ki, fonlar enflasyonun 10.76 puan üzerinde getiri sağlamış. Yine birileri diyecek ki, 'mevduat faizine yatırsam daha iyi olmaz mıydı?'. 2019'de mevduat faizi yüzde 19.45'di. Emeklilik fonları, faizin de 3.15 puan üzerinde getiri sağlamış.

SON DAKİKA