GALERİ

Son dakika... Emekliye ek zam müjdesi! Güncel emekli maaşı ne kadar olacak?

12.3 milyon emeklinin Ocak'ta maaşıyla birlikte ek ödemesi de artacak. Peki ek ödeme oranları ne kadar olacak? İşte emekliye Ocak zammıyla birlikte gelecek ek ödeme oranları...

Tüm emekliler Ocak'ta zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam verilecek.

Memur emeklilerine ise yüzde 4 toplu sözleşme artışının yanı sıra 2018'in ikinci yarısında enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak.
.

KARAR BEKLENİYOR
Ocak'ta maaşlar artacağı için, emeklilere her ay verilen ek ödeme de zamlanacak. Halen maaşı bin 106 lira 12 kuruşun altında olanlara net aylıklarının yüzde 5'i, üstünde olanlara ise yüzde 4'ü oranında ek ödeme veriliyor. Ocak'ta bu sınır yükselecek.

Ek ödemenin tutarı yeni maaşlar üzerinden hesaplanacağı için artacak. Ayrıca ek ödeme oranlarının artırılması da gündemde. TAKVİM'e emeklilerden konuyla ilgili çok sayıda telefon geliyor.

Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme oranının o dönemde iyi bir ek gelir sağladığını belirten emekliler, "Ancak günümüz şartlarında çok düşük kaldı.

Çalışanlara Asgari Geçim İndirimi olarak en az 152 lira ödeniyor. Ek ödeme tutarımız bunun altında" diyor. Emekliler, ek ödemelerin maaşın yüzde 8'i, 9'u seviyesine yükseltilmesi için verilecek kararı bekliyor..

YAZIN YAYINLAYALIM

Ayrı hesap bitsin
Emeklilik hesaplamasında karma sistem bitsin. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

En düşük ise 2008 sonrası için. Bu farklılık bitsin, bağlanacak maaş düşmesin. Sabriye HAS.

BAĞ-KUR'LUYA İNTiBAK ŞART
BAĞ-KUR'dan 2005 yılında emekli oldum. Maaşım çok düşük. İntibak düzenlemesinin çıkarılmasını bekliyoruz.

Özellikle Bağ-Kur'lular için intibak artışı yapılması çok önemli. Meclis'ten en önemli beklentimiz intibak. Aykut S.

BİZE ULAŞIN