;
GALERİ

Son dakika... Emekliye zam müjdesi! Güncel emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli, Ocak zammını merakla bekliyor. Temmuz - Ağustos enflasyonu yüzde 2,86 çıkarken, SSK ve Bağ-Kur'luların Ocak zammı için oranlar belli olmaya başladı. Peki güncel emekli maaşı ne kadar olacak? Tüm detaylar haberimizde...

Temmuz'da maaşları artan, 2 bin lira bayram ikramiyesi alan emeklilerin gözü şimdi Ocak zammında. 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon Ocak zammının oranını gösterecek. Bunun 2 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 2.86 çıktı.

Buna 4 aylık veri daha eklenecek, zam oranı ortaya çıkacak. Tahminler zam oranı için 2 farklı tahmini ortaya koyuyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre yüzde 3.87, ekonomistlerle yapılan beklenti anketine göre yüzde 6.67 olacak.

İlk tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında 39,52 ile 189,32 lira arasında artış yaşanacak.

ÜCRETLER DEĞİŞECEK

İkinci tahmin gerçekleşirse de maaşlara 68,12 ile 326,31 lira arasında artış yansıtılacak.

Bağ-Kur esnaf emeklilerinde halen bin 533 lira 83 kuruş olan en düşük maaş, zam oranı yüzde 3.87 gerçekleşirse bin 593, yüzde 6.67 olursa bin 636 liraya çıkacak.

En düşük maaş 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda, artış yüzde 3.87 olursa bin 713 liradan bin 779 liraya, yüzde 6.67 olursa bin 827 liraya yükselecek.

2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda ise en düşük maaş bin 89 liraya çıkacak.

YAZIN YAYINLAYALIM

İyileştirme yapılsın
SSK emeklisiyim. Maaşım yaklaşık bin 200 lira. Maaşlara Ocak'ta ekstra seyyanen artış da yapılsın. Düşük maaşlı emekli kalmasın. Halil Sunucu

Borçlanma gelsin
Prim günü eksiğim nedeniyle emekli olamıyorum. Yaklaşık bin günüm eksik. Rahatsızlığım var, çalışamıyorum. Geçmişe dönük borçlanma imkanı getirileceği söyleniyordu. Bu düzenlemeyi bekliyoruz. Başka türlü emekli olmam mümkün değil. Benim gibi düzenleme bekleyen binlerce insan olduğu söyleniyor. Mustafa Kayıt

Gösterge artışı bekliyoruz
Polis emeklisiyim. Emeklilik ek göstergelerini artıracak müjdenin bir an önce hayata geçmesini istiyoruz. Düzenlemenin halen emekli olanları da kapsayacağı belirtilmişti, düzenlemeyi bekliyoruz. B.Ö.

BİZE ULAŞIN ; ; ;