GALERİ

Son dakika: Hareketsiz Emekli Maaşı nedir? 2018 Blokeli Maaş Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vatandaşları Hareketsiz Emekli Maaşı ile ilgili sürekli uyarıyor. Peki Hareketsiz Emekli Maaşı nedir? 12 ay boyunca hiçbir işlem yapılmamış emekli maaşlarını içeren Blokeli Maaş Sorgulama nasıl yapılır? İşte binlerce kişinin merakla beklediği Hareketsiz Emekli Maaşı ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

SGK'nın her dönem de emekli kişilere bu konuyla ilgili uyarılar gerçekleştirdiği Hareketsiz Emekli Maaşı, 12 ay süresince hiçbir şekilde işlem yapılmayan maaşlar için kullanılan bir tanımlamadır.


Şayet emekli vatandaşların banka hesaplarındaki herhangi emekli maaşları hiç çekilmemesi halinde bankalar tarafından belirlenen 12 ayın sonuna gelindiğinde geri alınıp SGK'ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) gönderilmesi durumu söz konusu .

Peki, Hareketsiz ve Blokeli Maaş sorgulama nasıl yapılır? İşte,herkesin merak ettiği Hareketsiz Emekli Maaşı ile ilgili önemli detaylar...

HAREKETSİZ EMEKLİ MAAŞI NEDİR?

SGK'dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) emekli maaşı almakta olan emeklilerin maaşları, banka hesaplarında 12 ay süresince hareketsiz kalması yani hiç çekilmemesi halinde bankalar bu maaşı belirlenen 12 ayın sonuna gelindiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yeniden göndermektedir.

Bu maaşlar hareketsiz emekli maaşı şeklinde tanımlanmaktadır. Uygulanan bu sistemin amacı; yalnız yaşayan ve daha sonra vefat etmesine rağmen bildirilmeyen emeklinin maaşını devlet bütçesine kazandırmaktır.

HAREKETSİZ VE BLOKELİ MAAŞ SORGULAMA SİSTEMİ!

E-devlet sisteminde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), 12 aylık bir zaman zarfından hareketsiz kalan ve bloke olan hesapların emekli vatandaşlar nezdinde sorgulama gerçekleştirebilmesi için bir uygulama başlattı.

Sisteme giriş işleminde bulunduktan sonra bankaların SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)'na gönderdikleri emekli maaşları ile hareketsiz olmasından ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bloke edilen emekli maaşları sorgulanmaktadır.

İşlemin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle e-Devlet şifresinin bulunması lazım gelmektedir. Şifresi olmayan kişiler kendilerine en yakın PTT şubelerinden yalnızca 2 TL ücretinde e-devlet şifresi temin edebilmektedir

e-Devlet şifresi edindikten sonra tarayıcınızdan turkiye.gov.tr sitesi giriş işlemi yapın. Ana sayfada yer alann "e-hizmetler bölümü"ndeki Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yer alan "Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama" bölümüne tıklayın.

Kimliğimi şimdi doğrula seçeneğine tıklamanızın ardından karşınıza çıkan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranızı girin. Bu sayede sisteme giriş işleminde bulunmanızın ardından blokeli maaş sorgulamasını başarıyla tamamlamış olacaksınız.

BİZE ULAŞIN