GALERİ

İftarın vazgeçilmezi: Meyan şerbeti!

Ramazan'ın gelmesiyle birlikte, Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi ülkemizin en sıcak kentlerinden biri olan Şanlıurfa'da da serinlemek amacıyla meyan şerbeti tüketiliyor.

Hava sıcaklığının 32 dereceyi aştığı Şanlıurfa'da Ramazan ayı ile birlikte tüketimi daha da artan meyan şerbeti, iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği durumunda.

KUYRUĞA GİRİYORLAR

Sarayönü Caddesi'nde yaklaşık 60 yıldır meyan şerbeti satan ve ürününü Türk Patent Enstitüsüne tescil ettiren Abdullah Culha'nın müşterileri, iftar öncesi dükkanın önünde kuyruğa giriyor.

Meyan şerbeti ustası Sedat Culha, babasının özel bir tarifle yaptığı meyan şerbetini yaklaşık 60 yıldır sattıklarını söyledi.

Ramazan ayında yoğun çalıştıklarını ifade eden Culha, "Meyan şerbeti Şanlıurfalıların vazgeçilmez içeceğidir. Bunu küçük büyük herkes içer. Bunun yanında birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ramazan ayında diğer aylara göre satışlarımız 50 kattan fazla artıyor" dedi.

Kent sakinlerinden Ahmet Kaya da küçüklüğünden beri yöresel içecek olan şerbeti içtiğini belirterek, "Ramazan ayındayız, bir de hava sıcak, iftarda meyan şerbetiyle serinliyoruz. Her gün içmeye gayret ediyorum" diye konuştu.

MEYAN ŞERBETİNİN FAYDALARI

-Mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir

-İdrar söktürür

-Yemek borusu rahatsızlıklarını giderir

BİZE ULAŞIN