GALERİ

Barış Pınarı Harekatı neden yapılıyor? İşte YPG/PKK gerçeği ve Türkiye'nin kararlılıkla sürdürdüğü terörle mücadele...

Fırat'ın doğusuna yönelik terör unsurlarını yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı karadan ve havadan bombardımanla saat 16.00'da başladı. Gelen son dakika bilgisine göre Türk zırhlı araçları ile komandolar 20.42 itibariyle Resulayn ve Tel Abyad'a kara harekatına başladı. Peki YPG/PKK gerçeği ne? PYD/YPG'nin, PKK'nın Suriye'de kullandığı isimler olduğu ve birbirinden farkı olmadığı artık hemen herkes tarafından kabul edildi, ABD'li yetkililerin söylemlerinde ve BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların metinlerinde defalarca onaylandı. Peki Fırat'ın doğusuna harekat neden önemli? Terör örgütü YPG ve arkasındaki güçlerin bölgedeki oyunu neydi? İşte YPG/PKK gerçeği ve Türkiye'nin kararlılıkla sürdürdüğü terörle mücadele...

İŞTE PKK GERÇEĞİ
Terör örgütü PKK, kadın, çocuk, yaşlı, asker, polis, sivil ayırt etmeksizin 40.000 Türk vatandaşını öldürdü. PKK; ABD, Kanada, AB üye ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin terör listesinde olan bir yanıyla Marksist-Leninist, bir yanıyla etnik ayrımcılık temelli ideolojiye sahip eylemlerinde sivil-kadın-çocuk gözetmeyerek silah ve uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunan bir terör örgütüdür.

PYD/YPG'NİN, PKK'NIN SURİYE'DE KULLANDIĞI İSİMDİR
PYD/YPG'nin, PKK'nın Suriye'de kullandığı isimler olduğu ve birbirinden farkı olmadığı artık hemen herkes tarafından kabul edilmiş, ABD'li yetkililerin söylemlerinde ve BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların metinlerinde defalarca onaylanmış bir gerçektir.

PKK, El Kaide ve DEAŞ'ın öldürdüğü Batılılardan daha fazla Türk vatandaşını öldürdü. Bu örgüt, Türkiye'nin El Kaide'sidir. Ve şimdi Türkiye'nin sınırında bir terörist devlet kurmakla tehdit etmekte.

ABD'nin silahlarını teröristlerin ellerine bırakmanın tarihin bir felaketi olduğu kanıtlandı. Sözde DEAŞ ile mücadele yürüttüğünü ileri sürerek Batı medyasında sempati toplarken PKK, bölge halkına zulmetti, çocukları zorla silahlandırdı ve savaşmaya zorladı, Kürtler de dahil olmak üzere kendisine katılmayanları katletti.

YPG, 12 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARI ASKER YAPARAK...
YPG ve PKK aynı örgüttür ve Türkiye bu görüşte yalnız değildir. ABD'nin Ulusal İstihbarat Direktörü YPG'yi PKK'nın "Suriye militanı" olarak adlandırdı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre YPG, 12 yaşındaki çocukları asker yaparak uluslararası hukuku ihlal etti.

4.000 KİLOMETREKARENİN ÜZERİNDE BİR ALAN DEAŞ VE PYD/YPG TERÖRÜNDEN TEMİZLENDİ
2017'de Fırat Kalkanı Operasyonunu ve geçen yıl Zeytin Dalı Operasyonunu başarıyla tamamlayan Türkiye, 360.000'den fazla Suriyelinin bu bölgedeki evlerine dönmelerine imkan sağlayarak 4.000 kilometrekarenin üzerinde bir alanı DEAŞ ve PYD/YPG teröründen temizledi.

Türkiye, özellikle Fırat'ın doğusunda, son iki yıl boyunca PKK/YPG terör örgütü tarafından yüzlerce taciz ve düşmanca faaliyete maruz kaldı. YPG'nin bu bölgedeki sınır boyunca kazdığı tüneller sayesinde, PKK'ya teslim edilmek üzere Türkiye'ye patlayıcı ve mühimmat kaçırıldı.

220'DEN FAZLA PYD/YPG SALDIRISI KAYDEDİLDİ
PKK/YPG, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de terör saldırıları düzenledi. Şimdiye kadar PKK/YPG'ye bağlı açık kaynaklara göre 220'den fazla PYD/YPG saldırısı kaydedildi.

İŞTE HAİN SALDIRILARINDAN BAZILARI
Afrin'de bomba yüklü bir araç patlatılmış ve en az 11 sivil hayatını kaybetti. 11 Temmuz 2019'da Afrin'de bomba yüklü bir araç patlatıldı ve en az 11 sivil hayatını kaybetti. 18 Ağustos 2019'da El Bab/Kabasin'de bomba yüklü araç saldırısı gerçekleşmiş ve birçok sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olmuştu.

Bomba yüklü bir kamyon 15 Eylül 2019'da Al Rai'da (Çobanbey) patlatılmış ve aralarında çocukların da bulunduğu 10 sivil hayatını kaybetmiş, 20 kişi de yaralanmıştı.Ayrıca, PKK/YPG tarafından alıkonulan DEAŞ militanlarının Türkiye'ye veya Suriye'nin kuzeybatısına terör eylemleri yürütmek üzere sızmaları karşılığında serbest bırakıldıklarına dair kanıtlar da yer alıyor.

SON DAKİKA