GALERİ

Siirt Özel İdare Müdürlüğü tarafından yapılan termal su arama çalışmaları sırasında petrol bulundu! (İşte Türkiye'nin petrol haritası)

Siirt Özel İdare Müdürlüğü tarafından kent merkezine 10 kilometre mesafede termal su arama çalışmaları sırasında petrol bulundu. Ilısu Barajı'nda su altında kalacak olan Siirt'teki Billoris Kaplıcası'nın yeni yerleşim alanına taşınması için İl Özel İdaresi tarafından çalışmalar sürüyor. Kaplıcanın bulunduğu alanda termal suyun temin edilmesi için Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nde 2 yıla aşkın süredir sondaj çalışması sürüyor. Önceki gün yapılan çalışmalar sırasında ekipler, petrol bulgusuna rastladı.

Ilısu Barajı'nda su altında kalacak olan Siirt'teki Billoris Kaplıcası'nın yeni yerleşim alanına taşınması için İl Özel İdaresi tarafından çalışmalar sürüyor. Kaplıcanın bulunduğu alanda termal suyun temin edilmesi için Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nde 2 yıla aşkın süredir sondaj çalışması sürüyor.

Önceki gün yapılan çalışmalar sırasında ekipler, petrol bulgusuna rastladı. Bunun üzerine ekipler, çalışmalara ara verdi.

715 METREDE BULUNDU
Siirt İl Özel İdare Müdürü Hifzullah Canpolat, "Tarihi Billoris kaplıcamız suyun altında kalacağından, bizler bu kaplıcayı daha modern bir yere taşıyoruz. Kaplıca suyunu bulmak için müdürlüğümüz bünyesinde özel bir sondaj firmasına verildi ve bu firma sıcak su araması yapmaya başladı.

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nin arka kısmında çalışan ekipler sıcak su ararken, 715 metrede petrol bulduğunu bizlere bildirdi. Bulunan petrolü ölçeğinin yapılması için biz de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na gönderdik. Orada çıkacak sonuca göre petrol arama çalışmalarına karar verilecek" dedi.

İŞTE TÜRKİYE'NİN PETROL HARİTASI

YER: BATMAN - MAĞRİP
TARİH: Ekim 2014
DERİNLİK: 2633 metre
PETROLÜN KALİTESİ: 26 - 30 arası graviteli

YER: BATMAN - KOZLUK
TARİH: Ocak 2014
DERİNLİK: 2856 metre
PETROLÜN KALİTESİ: 33.4 graviteli

YER: ŞIRNAK - SİLOPİ
TARİH: Ocak 2014
DERİNLİK: 2900 metre
PETROLÜN KALİTESİ: Yüksek graviteli

YER: SİİRT - ERUH
TARİH: Aralık 2013
DERİNLİK: 2552 metre
PETROLÜN KALİTESİ: 42.3 graviteli

YER: ADIYAMAN
TARİH: Kasım 2013
PETROLÜN KALİTESİ: 26.5 graviteli

SON DAKİKA