GALERİ

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna 'Barış Pınarı Harekatı' başladı! YPG duman oldu... (Türkiye tarihinin sınır ötesi harekatları)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğmeye basmasının ardından, Fırat'ın doğusuna 'Barış Pınarı Harekatı' başladı... Günlerdir sınırda yaşanan hareketlilik, operasyon haberleri Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Nihayet Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat'ın doğusundaki terör mevzilerini bombalamaya başladı. Sınır ötesi operasyon Resulayn'dan başladı. Türkiye, tarihin pek çok çeşitli dönemlerinde, terör mevzilerine operasyonlar düzenledi. İşte Türkiye tarihinin tüm sınır ötesi harekatları.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğmeye basmasıyla Fıratın doğusuna 'Barış Pınar Harekatı' başladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan twitter hesabı üzerinden Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını resmen duyurdu. Erdoğan "SMO ile birlikte operasyon başlamıştır. Amacımız bölgeye huzur ve barış getirmektir" dedi.

Erdoğan'ın "Barış Pınarlarının önünü açma vakti" sözleri Fırat'ın doğusuna gerçekleştirileceği beklenen harekatın ismi olarak kabul edildi.

Fırat'ın doğusu olarak kabul edilen alan 35 bin metrekarelik bir alan. Dolayısıyla çok geniş olan bu alanda sınırlama yapmak gerekirse, Zeytindalı bölgesinden Irak'a kadar olan bölge işaretlenebilir. Türkiye'nin isteği ise bu sınır bölgesinde bir güvenlik koridoru oluşturmak.

Bu bölgedeki 70-80 bin teröristin temizlenmesi isteniyor ancak bölgede PYD-YPG grupları var. Sınırda betondan tüneller açmaya ve bölgeyi genişletmeye devam eden terörist grupları tünellerin boyunu 170 km'ye ulaştırmış durumda.

Özgür Suriye Ordusu'ndan 15 bin askerin ön safta harekata katılması bekleniyor.

Harekatın başlamasının beklendiği bölge, Halep - Ayn El Arab, Rakka - Tel Abyad ve Tabka, Haseke - Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ve Deyrizor'un kuzey kesimleri. Bu bölgeler öncesinde yaşam alanları idi. Ancak terör örgütleri tarafından, bilindiği üzere, burada yaşayan 1,5 milyondan fazla Suriyeli göçe zorlandı.

TÜRKİYE TARİHİNİN SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI

İlk sınır ötesi harekatı: 25 Mayıs 1983

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 5 bin askerle birlikte Kuzey Irak'ta dönemin Baas rejimiyle yapılan anlaşmayla bir sınır ötesi harekat gerçekleştirdi. Bu harekatla birlikte Kuzey Irak'taki sınırın beş kilometre ötesindeki PKK kampları hedef alındı.

Çelik Harekatı 21 Mart 1995 - 30 Aralık 1996
21 Mart 1995'te TSK en kapsamlı operasyonlarından biri olan Çelik Harekatı'nı başlatıldı. Kuzey Irak'a gerçekleştirilen harekata 35 bin personel katıldı. PKK'nın 23 kişilik mobil timi yakalandı. Çelik Harekatı kapsamında, 3 bin PKK'lı çember altına alındı. 200'ü öldürüldü, çatışmalarda 8 asker de şehit oldu. Harekatın üçüncü gününde Haftanin Kampı kuşatıldı. 89 PKK'lı daha öldürüldü.

Çelik Harekatı'nda PKK'nın kullandığı mağaralarda 4.5 ton uyuşturucu ele geçirildi. TSK'nın Irak'ın kuzeyine giren 35 bin personelinden 20 bininin geri çekildiği bildirildi. Operasyondan dönen 20 bin asker, 30 Nisan'da dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından törenle karşılandı. Genelkurmay Başkanlığı, Çelik Harekatı'nın 43 gününü değerlendirdi. Harekat sırasında 555 PKK'lının öldürüldü açıklandı.

Sıcak çatışmanın sona erdiği Kuzey Irak'ta Kanimasi, Mergasor ve Barzan bölgesinde kontrolü ele geçiren Türk askeri birlikleri operasyonlarda toplam 127 PKK'lıyı öldürdü. Irak'ın kuzeyinde sürdürülen ve 'Tokat Operasyonu' olarak adlandırılan operasyonda 90 PKK'lı öldürüldü, altı asker şehit oldu. Türk Hava Kuvvetleri, PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki en büyük kamplarından Bote'yi vurdu. Irak'ın kuzeyindeki Sinat, Avagöze, Birkiavdal, Elagiş ve Haftanin bölgelerindeki PKK kampları bombalandı. Kuzey Irak sınırında yapılan operasyonlarda, 118 PKK'lı öldürüldü, 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Irak'ın kuzeyindeki Sinath bölgesine operasyon başlatıldı. Sinath bölgesine düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen PKK'lı sayısı 72'ye yükseldi.

Çekiç Harekatı 14 Mayıs 1997- 20 Eylül 1997

TSK, Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin isteği üzerine Kuzey Irak'a girdi. Çekiç Harekatı'nın ilk gününde Sarıkavaklar'da 30 PKK'lı ele geçirildi. Sınırötesi operasyonda öldürülen PKK'lı sayısı 1817'ye ulaştı. Çekiç Harekatı'na katılan bazı zırhlı birlikler çekilmeye başladı. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan, son 95 ayda yapılan operasyonlarda 4546 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.

Şafak Harekatı 25 Eylül 1997-16 Şubat 1999

TSK Kuzey Irak'taki hedeflere yönelik yeni bir harekat başlattı. Irak'ın kuzeyinde öldürülen PKK'lı sayısı 361 olarak açıklandı. Irak'ın kuzeyinde yürütülen Şafak Harekatı'nın birinci aşaması sona erdi. Görevini tamamlayan birliklerden ilki yurda döndü. Öldürülen PKK'lı sayısı 816'ya ulaştı. Aynı harekatta üç subay, 24 erbaş ve er, dört Geçici Köy Korucusu olmak üzere 31 güvenlik görevlisi şehit oldu.

BİZE ULAŞIN