GALERİ

Bu otomobillerin fişi çekiliyor! Dizel olmaları onları da vurdu

Dieselgate veya bildiğimiz adıyla emisyon skandalı, otomotiv dünyasını derinden sarstı. Resmi kurumlar devreye girdi ve incelemeler yapıldı. Dizel araçlarla ilgili yeni düzenlemelere gidildi. Bazı otomobil üreticileri ise yavaş yavaş dizelden uzaklaşmaya başladı. Bazı modellerin dizel seçenekleri kaldırılırken, bazılarında ise aşamalı olarak gerçekleşecek.

Emisyon skandalının yankıları halen devam ediyor. Volkswagen, BMW, Audi ve başka isimler daha önce piyasaya çıkmış araçlarını güncellemeye devam ediyor. Fakat milyonlarca araç var ve güncellemenin tamamlanması söz verildiği tarihe yetişmeyecek görünüyor. Konuyla ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Madalyonun diğer tarafında ise dizelden vazgeçen, bazı modellerde dizel seçeneğini kaldıran veya aşama aşama üretimi sonlandıracak olan otomotiv firmaları var. Yeni dizel otomobil satışları geçtiğimiz yıl boyunca yaklaşık üçte bir oranında azaldı. Satışların düşmesi, yeni düzenlemeler ve diğer tüm noktalar üreticileri dizelden vazgeçmeye itti.

Autocar sitesi dizel seçeneği kaldırılması planlanan veya artık olmayan araçları listeledi. Bu listenin İngiltere ve Avrupa'daki gelişmelere göre hazırlandığını da belirtelim. İşte o marka ve modeller...

Fiat 500X

500X'in yeni modelinde dizel motor yer almıyor, dizel motorun yerini ise üç silindirli bir ünite aldı. 500X'teki bu değişim, FCA'nın (Fiat Chrysler Automobiles) dizel stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Fiat Chrysler Automobiles

Yapılan açıklamaya göre 2022'den sonra dizel motor sadece ticari araçlarda olacak. Bu tarihten sonra FCA'nın diğer otomobillerinde, SUV modellerinde ise dizel seçeneği bulunmayacak.

Honda CR-V

Honda da dizel seçeneklerini elden geçiren bir isim oldu. Belirtilenlere göre CR-V'de dizel seçeneği olmayacak.

Kia Rio

Rio bu yılın başlarında 1.4 litrelik 89 bhp CRDi dizel motor ile piyasaya sürüldü. Fakat Kia, Rio'da dizelin fişini geçmeye karar verdi. Nedeni aslında çok basit, geçtiğimiz sene satılan 8470 Rio'dan sadece 1673'ü dizeldi.

Kia Venga

Kia'nın diğer modeli Venga için de aslında Rio'nun hikayesi geçerli. 2017'de satılan 6130 otomobilin sadece 1172'si hem 1.6 litrelik hem de 1.4 litrelik CRDi dizel motora sahipti. Yani satışlar düşüktü. Dizel Rio ve Venga modellerinin üretimi başka yerlerde devam ediyor, ancak İngiltere'de 2017 ve 2018'de satışlar düşmüştü.

Mitsubishi ASX

1.6 ve 2.2 litrelik dizel motorları ASX satışlarının %44'ünü oluşturdu, geri kalan %56 ise benzinli seçeneğe ait. Fakat tüketiciler daha çok alternatif seçeneğe yöneldi ve hibrit Outlander PHEV'e ilgi gösterdi. ASX'te değişim yaşanacak görünüyor.

Mitsubishi Outlander

Outlander'ın satışlarına gelirsek, %23'ü dizel, %77'yi ise hibrit modeli oluşturuyor. Outlander'ın eski dizel motorunu 2.0 litrelik benzinli bir seçenekle değiştirmek için harika bir zamanlama. Zaten Mitsubishini'nin bir sözcüsü de dizel modellerin satışlarının düştüğünü de belirtti.

Porsche Macan

Dizel Porsche en başlarda dikkat çekiciydi, ancak dizel Macan, WLTP'nin emisyon ve yakıt testinde zorluklarla karşı karşıya kaldı. Satışları da yavaşladı.

BİZE ULAŞIN