GALERİ

Opel hafif ticari araç B segmenti üyesi olan Combo ile Türkiye'de

Opel, PSA Grubu'nun çatısı altına girdikten sonra yeniliklere hız verdi. Şirket, Binek otomobil modelleri haricinde marka ticari araç segmentine de dönüşünü Hannover Ticari Araç Fuarı'ndan önce Combo tanıtımıyla gerçekleştirdi. B-LCV yani hafif ticari araç B segmenti üyesi olan Combo, Türkiye'de de 8 yıl aradan sonra satılacak!

Opel'in Avrupa'daki ticari araç payı PSA olarak düşünüldüğünde yüzde 30. Siz de tahmin edersiniz ki bu payın büyük bir bölümü Peugeot ve Citroen tarafından oluşuyor. Combo modeliyle birlikte marka, bu payını arttırma hedefine sahip. Ayrıca 2019 yılında tanıtılacak olan bir yeni ticari araç daha var o da Vivaro!

Combo'nun 5. jenerasyonu olan bu yeni model PSA'nın daha tanıtımını yeni yaptığı Peugeot Rifter ile aynı platform olan EMP2 altyapısının üzerinde yükseliyor. EMP2 platformu birden fazla modelde karşınıza çıkacak olan bir altyapı. Özellikle modüler olan yapısı sayesinde uzayıp kısaltılarak farklı segmentlere ve motor seçeneklerinde de kullanılabiliyor.

Yeni Combo'yu ilk defa gördüğünüzde otomobilin yumuşak hatlı yapısı dikkat çekiyor. Markanın diğer modellerinde de bir imza niteliğinde kullandığı gündüz ledli farları, Combo'da da yerini almış durumda. Araç dışarıdan daha çok Crossland X modelini andırıyor diyebilirim.

Aracın yanına geçtiğinizde ise her iki tarafta da kayar kapıların olduğunu fark ediyorsunuz. Ayrıca şişik tasarıma sahip olan çamurluklar sayesinde Combo, daha kaslı ve geniş gözüküyor.

Combo'nun arkasında ise dikine konumlandırılmış stoplar size merhaba diyor. Ayrıca bagaj kapağından bağımsız olarak açılan arka cam aracı daha kullanışlı bir hale getirmiş.

Combo'nun içine geçtiğinizde ise ferah bir mekan sizi karşılıyor. Özellikle panaromik cam tavanlı versiyona bakıyorsanız durum oldukça başarılı. MPV araçlar kadar ferah bir iç mekana sahip diyebilirim. Combo'nun ikiye bölünmüş olan cam tavanı arasında kalan plastik bölmeye eşya da koyabiliyorsunuz.

İç mekanda dikkat çeken tek unsur tabi ki cam tavan değil. Konsol ortasında yer alan 8 inçlik multimedya ekranı oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. Vites kolunun hemen önünde yer alan geniş saklama gözü ise temassız şarj özelliğine sahip.

Kol dayama bölümünün altında kalan kısım ise kapağı açıldığında derin bir saklama gözü olarak çalışıyor.

Bu detayın haricinde üç kollu fonksiyonel direksiyon, markanın binek modellerinde de hatırlayacağınız bir direksiyon. Üzerinde direksiyon ısıtma düğmesinden,hız sabitlemeye ve müzik sistemi kontrolüne kadar her şey yer alıyor. Otomatik vitesli versiyonda vites değiştirme kulakçıklarının da olduğunu belirteyim.

Aracın vites kolu ise tahmin ettiğinizden biraz farklı. Döner bir buton şeklinde ve üzerinden gerekli ayarlamaları kolayca yapmanız için tasarlanmış durumda.

BİZE ULAŞIN