GALERİ

Bilim insanları açıkladı! Filleri bile sakinleştiren bitki... Faydaları say say bitmiyor

Büyüklerimiz sağlık mutfakta der ama bizler inanmayız... Günlük hayatımızda kullandığımı veya kullanmadığımız pek çok besin şifa deposu. Atalarımızın günümüz ilaçları keşfedilmeden önce antibiyotik olarak kullandıkları şifa dolu besinleri sizin için derledik. İşte hepsi kendisine özgü faydaları olan o besinler.

Kefir

Sayısız faydası bulunan bu probiyotik süper gıda; kolesterolü dengeler, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, mide ve bağırsak hastalıklarına ilaç gibi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımını hızlandırır, böbrek hastalıklarından korur, mantara ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Sedef ve egzamayı tedavi eder, kalbi korur, hücreleri ve cildimizi yeniler, kırışıklıkları yok eder, ishale iyi gelir, uyku sorununu engeller, migrene en iyi çözümlerden biridir. Depresyon sürecinde en iyi yardımcıdır! Kadınlar için regl dönemindeki ağrıları hafifletir, kansızlığa iyi gelerek karaciğer hastalıklarını tedavi eder.

Darı

Darı, yorgunlukla mücadele eder, astımla savaşır, ruhsal sıkıntılara iyi gelir, soğuk algınlığına karşı korur, göğüs hastalıklarını tedavi eder. Özellikle et yemeyenler için protein kaynağı olan darı; antioksidan içeriğinden dolayı diyabeti önlemeye yardımcı olur, çölyak hastaları için kurtarıcıdır, tok tuttuğu için ekmek görevi görür. Kalp hastalıklarını korur, kanser riskini azaltır. Ateş ve ishali engeller, saç dökülmesini durdurur.

Greçka (Karabuğday)

Kansere karşı korur ve yüksek miktarda protein içerir. Et yerine geçer, lif oranı yüksek olduğu için tok tutar ve sindirimi kolaylaştırır. Kolesterolü dengeler, potasyum oranı fazla olduğu için tansiyonu kontrol altına alır. Kan şekerini dengeleyerek açlık hissini yok eder. Antioksidan özelliği sayesinde bağırsakları temizler ve kolon kanserine karşı korur. Saçların ve tırnakların sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar, ciltteki kırışıklıkları engeller, yaşlanmayı önler. Karaciğer dostudur. Aşırı terlemeyi engeller ve vücuttaki iltihapları kurutur. Diyabet riskini ciddi bir oranda düşürür, burun kanamasını iyileştirir.

Ghee (Sade Yağ)

Bağırsak ve mide hastalıklarına ilaç olan "sade yağ" ülseratif kolit, kron, ülser, reflü gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir. A ve E vitamini içerir, enerji verir ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur!

Türk Kahvesi

Depresyon riskini azaltır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, dikkatimizi daha uzun süre toplamamızı sağlar. İçerdiği kafein, niasin, mikro elementler ve anti-oksidan sayesinde metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, enerji verir, tatlı ihtiyacını yok eder, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, hücreleri genç tutar, kanser ve diyabetle savaşır. Güzellik maskelerinde de sıklıkla tercih edilir.

Manyok Kökü

Kronik hastalıkları, kalp rahatsızlıklarını önler ve oksidatif strese karşı kalkan oluşturur. Kan şekerini dengeler, pek çok cilt bakım ürünlerinin içinde bulunur, cildi yeniler, ölü deriyi atar, canlılık verir, güneş lekelerini yok eder, eklem ağrılarına iyi gelir, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Saç dökülmesini önler ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İştahsızlık için müthiş bir çözümdür, iştah açıcı etkisi vardır.

Bael

İshal, kolera, hemoroid, vitiligo gibi hastalıkları iyileştirir, ülseri tedavi ederek içerdiği antioksidanlarla midedeki asidik seviyeyi dengeler. Vücuttaki çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanılan bael, anti-viral ve anti-mantar özelliklerine sahiptir. skorpit hastalığına iyi gelir, halsizliği gidererek enerji verir. İçerdiği zengin vitaminlerle kolesterolü kontrol altına alır, astım, soğuk algınlığı, solunum yolu hastalıklarını iyileştirir, iltihaplı bölgeye sürüldüğünde iltihabı kurutur. Aynı zamanda kalp hastalıklarını tedavi eder, kabızlığı giderir, sakinleştirir.

Zerdeçal

İltihabi hastalıklara, ciltteki yaralara, diyabete, romatizmaya ve eklem ağrılarına çare olur. Kolon, meme, cilt, prostat gibi birçok kanser türüne de şifa olan süper besin zerdeçal; antioksidan etkisi içerdiği için yüksek kan basıncını dengeler, karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Anti-depresan etkisi olan zerdeçal, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekte de birebirdir. Mideyi içindeki zengin asit oranıyla dengeler.

Arı poleni

Vücuttaki kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve kansızlığı tedavi eder. Kalp damar hastalıkları için mucizeler yaratır! Kendini yorgun, bitkin ve uyuşuk hissedenler için ideal bir çözümdür. Düzenli tüketildiğinde vücuda enerji verir. Doyma hissi olmayan insanların şekerini dengeleyerek, uzun süre tok kalmalarına yardımcı olur. Sindirim ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir, akciğeri temizler, anne sütündeki miktar ve kaliteyi yükseltir, alerjileri geçirir, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmamızı sağlar. Prostat tedavisinde kullanılır, kısırlığa çare olur.

Zencefil

Mide bulantısını ve ağrıyı hafifletir, kanser ve şişkinlikle savaşır. Zencefil çayı boğaz ağrısına, öksürüğe, ödem atmaya ve gribe iyi gelir, öksürük şuruplarına tat vermek için de kullanılır. Sabun, şampuan, masaj yağı ve parfümlere de müthiş bir içerik olan bu küçük ama mucizevi baharat lif ve protein açısından çok zengindir! Vücuttaki gaz oluşumunu engeller, astımı hafifletir, karaciğeri korur, beyni geliştirir, kas ağrılarını giderir.

SON DAKİKA