GALERİ

Yediklerimizden corona virüs bulaşır mı? Gıdalardan koronavirüs bulaşır mı? Bakanlık yanıtladı

Kendisi çok küçük ancak tahribatı çok büyük... Tüm dünya corona virüs ile top yekün mücadele ediyor. Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs kısa bir süre önce Türkiye'ye de geldi. Hükümet gelir gelmez sıkı önlemler aldı ve bilgilendirmeler yapılmaya da devam ediliyor. Bu bilgilendirmelerden biri Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi, en çok merak edilen sorular yanıtlandı. 'Yediklerimizden corona virüs bulaşır mı?', 'Evcil hayvanlar koronavirüse yakalanır mı?' gibi merak edilen soruların yanıtlar haberimizde...

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeniyle vatandaşlar kendilerini evlerine kapattı. Ancak şimdi de virüsün gıda yoluyla bulaşmasından korkuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı hijyen konusunda hem tüketiciyi hem de üreticileri uyardı be merak edilen sorulara yanıt verdi.

Gıdalardan koronavirüs bulaşır mı?

Gıdalar yoluyla bulaştığına dair bilimsel bir kanıt henüz yok.

Gıdalar hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tüketime hazır ve çiğ ürünlere işlem yaparken çapraz bulaşmayı önlemeliyiz. Doğrama tahtası, bıçak vb. ekipmanlar her bir işlem için temizlenip tekrar kullanılmalı. Çiğ hayvansal gıdalar iyi pişirilmeli. Sebze ve meyveler bol suyla yıkanmalı.

Gıda işletmelerinin alması gereken önlemler nelerdir?

Personelin kişisel hijyen kurallarını en üst düzeye çıkarması sağlanmalı. Hijyen eğitim sıklığı artırılmalı. Gıda üretim yerlerinde ham madde ve ürün sevklerinde hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları, el ve vücut için gerekli hijyen alet ve ekipmanı eksiksiz, sağlam ve çalışır şekilde olmalı. Üretim alanları ile personel sosyal alanlarına ait lavabo, duvar, zemin ve tavanların dezenfeksiyon sıklığı artırılmalı. Ekmek satış noktalarında ekmeklerin eldivenli personel tarafından önceden ambalajlı şekilde hazırlanması sağlanmalı. Kuruyemiş, bakliyat, şekerleme gibi açık sunumlar ortada kaldırılmalı.

Gıda çalışanları ne yapabilir?

Gıda çalışanları özellikle ellerini, çalışmaya başlamadan önce, pişmiş veya tüketime hazır gıdaları muamele etmeden önce, çiğ gıdaları muamele etmeden veya hazırlamadan önce, atıkları muamele ettikten sonra, temizlik faaliyetlerinden sonra, tuvalet kullanımından sonra, burnunu sildikten, hapşırdıktan veya öksürdükten sonra, yemek yedikten, içtikten veya sigara içtikten sonra, parayla temastan sonra yıkamalı. Koruyucu eldivenler, bone, maske, galoş gibi giysiler sık sık değiştirilmeli. Solunum sistemi enfeksiyonu belirtileri gösteren çalışanlar üretim faaliyetlerinden hızlıca kontrollü şekilde uzaklaştırılmalı.

Virüslere karşı etkili gıda takviyeleri var mı?

Gıda takviyeleri ilaç değildir. Bu tür enfeksiyonların tedavisinde doktor önerileri dikkate alınmalı.

İthal edilen bitkisel ürünlerde koronavirüs bulaşma riski var mı?

İthal edilen bitkisel ürünlerde koronavirüs bulaşı riski bulunmuyor. Çin'den ve diğer ülkelerden daha önce ülkemize gelen ürünler gıda güvenliği ve insan sağlığı hususları yönünden titizlikle resmi kontrole tabi tutuluyor. Uygun olmayan ürünler ülkemize sokulmuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nden ithal edilen hayvansal ürünlerde corona virüs bulaşma riski var mı?

Çin'den ithal edilen hayvansal ürünlerden virüs bulaşma riski yok. Buna ilaveten Çin'den hayvansal ürün ithalatı tedbir kapsamında tamamen durduruldu.

Egzotik ve pet hayvanlarının yurt içi sevklerine herhangi bir kısıtlama getirildi mi?

Herhangi bir kısıtlamamız bulunmamakta.

Göçmen kuşlardan insanlara corona virüs geçer mi?

Kovid-19 hastalığı etkeni olan SARS-CoV-2'nin göçmen kuşlardan insanlara bulaşabileceğine dair herhangi bilimsel bir veri yok.

SON DAKİKA