;
GALERİ

Alex'in bilinmeyenleri

MÜJGÂN HALİSYarın oynanacak Sivasspor maçıyla şampiyonluk düğümünü koparacak olan Alex de Souza, dünyanın ‘en’ iyi 10 numaralarından biri. Ama ‘en’ entelektüel, ‘en’ efendi, ‘en’ alçakgönüllü ve ‘en’ çalışkan unvanlarının da sahibi

MÜJGÂN HALİS Yarın oynanacak Sivasspor maçıyla şampiyonluk düğümünü koparacak olan Alex de Souza, dünyanın ‘en’ iyi 10 numaralarından biri. Ama ‘en’ entelektüel, ‘en’ efendi, ‘en’ alçakgönüllü ve ‘en’ çalışkan unvanlarının da sahibi
Tarih 15 Mayıs 2011, Pazar. Yer, Kadıköy. Ve kendimi bildiğimden beri Galatasaraylı olan ben, bir grup Fenerbahçeli (FB) arkadaşımla FBAnkaragücü maçını izlemek üzere Şükrü Saraçoğlu yollarındayım. Fenerbahçe Stadı’nda daha önce de maç izlemişliğim var elbette, ancak rakip takım sıralarında, bir avuç olarak ve çoğunlukla hüzünlü dönüşlerle.
İlk kez FB sıralarında oturuyorum ve kazananın kim olacağından ziyade, izlemek istediğim sadece iyi futbol. Ama maç çıkışında yayın yönetmenimiz Elçin Yahşi’ye e-mail atarken buluyorum kendim: “Bu hafta Alex portresi yazsam?” Şimdi okuyacağınız yazı, bu temenninin vücut bulmuş halidir.
Alex de Souza bir hayranının kurduğu “Heteroseksüel bir erkek olarak kendisinden resmen hoşlanıyorum,” cümlesinin dahi ilham kaynağı ve hayalgücüne fazlasıyla inanan biri.
Kendisi gibi bir Latin Amerikalı olan Che Guevara’nın “Gerçekçi ol, imkansızı iste,” sözünü anımsatırcasına, “Her şey hayal etmekle başlar,” demesi de bundan. Spor yazarı Necil Ülgen’in ondan bahisle ‘10 tane muzun ortasındaki çilek’ demesi boşuna değil elbette.
YOKSUL BİR ÇOCUKLUK Yedi yıldır sadece FB’li değil Türkiyeli futbolseverlerin gönlüne taht kuran Alex de Souza, 14 Eylül 1977’de Coritiba’da doğdu ama çocukluğu komşu şehir Colombo’da geçti. Yoksul bir ailenin çocuğuydu ve bunu hiç unutmadı, milyon dolarlara transfer olduğunda bile.
Şöyle anlatıyor çocukluğunu: “Bana bebekliğimden itibaren aynı zamanda vaftiz annem olan anneannem baktı. Çünkü annem ile babam ailenin geçimiyle uğraşıyorlardı. Hep ekonomik zorluklar yaşadık.
Sekiz yaşıma geldiğimde Coritiba’nın minik takımında oynamaya başladım.” Bir yandan okuluna devam ederken, bir yandan da amatör olarak futbol oynar. Şimdi hâlâ elinden düşürmediği kitaplar o yıllara dair yarım kalan okuma aşkının izlerini taşır.
Liseyi bitirmesine bir yıl kala profesyonel olduğu için okumak içinde hep ukde kalmıştır: “Küçüklüğümden beri annem-babam her zaman beni okumaya yönlendirdi. Okul, karakterimin gelişmesine yardımcı oldu ve bilinçli biri olmamı sağladı.”
Küçüklüğünden beri ailenin önemini fark eder: Önce anne-babası ve kardeşleriyle oluşturduğu büyük ailesinin, daha sonra karısı Daianne’yle ve üç çocuğuyla oluşturduğu kendi çekirdek ailesini hayatının merkezi haline getirmesi bundandır.
BİZE ULAŞIN