GALERİ

Diyarbakır Stadı'nın yapımı tamamlandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından inşa edilen ve Ziraat Türkiye Kupası finalinin oynanacağı 33 bin seyirci kapasiteli Diyarbakır Stadı'nın yapımı tamamlandı.

Ziraat Türkiye Kupası finalinin oynanacağı Diyarbakır Stadı'nın yapımı tamamlandı.

(Fotoğraflar inşaat başlangıcından stadın son haline doğru sıralanmıştır)

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Kayapınar ilçesinde 150 milyon lira bütçe ile yaptırılan 33 bin seyirci kapasiteli stadın inşası için yürütülen çalışmalar sona erdi.

9 Mayıs Çarşamba günü oynanacak kupa finaline ev sahipliği yapacak stadyumda son hazırlıklar ise sürüyor.

158 bin metrekare alanda UEFA ve FIFA standartlarında hizmet verecek tesisin belediye ekiplerince çevre düzenlemesi gerçekleştiriliyor ve bağlantı yolları asfaltlanıyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından Türkiye'nin dört bir tarafında Türk sporuna hizmet edecek UEFA standartlarında, "akıllı ve ekolojik" stadyumlar inşa edildiğini söyledi.

İstanbul, Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon'da da stadyum yaptıklarını, Adana, Hatay, Batman, İzmir (Karşıyaka ile Göztepe) ve Giresun'daki stadyumların ise inşasının sürdüğüne işaret eden Turan, "TOKİ tarafından inşa edilen statlarda Avrupa'daki birçok statta olmayan özellikler yer alıyor." dedi.

Yapımı tamamlanan 33 bin seyirci kapasiteli Diyarbakır Stadı'nın UEFA kriterlerinde yapıldığını vurgulayan Turan, "Cumhuriyet tarihinde yapılmış stat yatırımından daha fazlası son 3-4 yıl içinde gerçekleştiriliyor. Bundan büyük sevinç duyuyorum. Çünkü önümüzdeki kuşak, 20-30 yıl boyunca bu işle bir daha uğraşmayacak. Statlar önümüzdeki 20-30 yıl, belki 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak düzeyde." ifadelerini kullandı.

Turan, kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek engellilerin, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebileceğini aktardı.

Diyarbakır Stadı'nın kentin ve ülkenin futboluna uzun yıllar hizmet edeceğine dikkati çeken Turan, şöyle konuştu:

"158 bin metrekare alan üzerinde inşa ettiğimiz statta 666 kişilik protokol tribünü, bin 74 kişilik VIP tribünü, 639 kişilik basın tribünü ve engelliler için 253 koltuk yer alıyor. Stadyumumuzda ayrıca 306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç kapasiteli park yeri bulunacak. Stadımızı 9 Mayıs'taki final maçıyla hizmete açacağız."

BİZE ULAŞIN