GALERİ
1 / 36

HASAN ŞAŞ

Geldiği Kulüp: Ankaragücü

2 / 36

ADRİAN İLİE

Geldiği Kulüp:Steaua Bükreş

3 / 36

KUBİLAY TÜRKYILMAZ

7 Aralık 2000'deki 2002 FIFA Dünya Kupası Elemeleri maçında Zürih'de Faroe Adaları'na karşı penaltı golleriyle hat trick yapması o zaman için bir rekordu. Bu rekor daha sonra 2 Haziran 2004'de Arjantin'e karşı oynayan Brezilyalı Ronaldo tarafından kırıldı ve Galatasaray-Manchester United arasındaki tarihi maçta da 2 golü bulunuyor ve o maçta Galatasaray 2-0 dan 3-2'e getirmeyi başarmış; fakat maç 3-3 bitmişti. Bu skor sayesinde de Galatasaray, Manchester United'ı eleyip Şampiyonlar Ligi'ne katılmıştır.

Futbolcu kariyerinin en parlak günlerini Galatasaray'da geçirmiştir.

4 / 36

HAGİ

Geldiği Kulüp: Barcelona

 

5 / 36

PREKAZİ

Fazla söze gerek yok 2... Bir kuşak onunla büyüdü.

agi mi büyük Cevad mı büyük sorusunun yanıtı dünyanın her yerinde aynıdır; HAGİ… Hagi mi Galatasaray'a daha büyük katkı yapmıştır, Cevad mı sorusunun yanıtı da ağırlıklı olarak HAGİ çıkar! Ama soru Galatasaray tarihinin en önemli yabancı oyuncusu kimdir? sorusu ise benim yanıtım burun farkıyla Cevad'dır.

Çünkü kaldırdığı su itibariyle Hagi'den büyüktür Cevad. Bu sorunun yanıtı sportif değil bende! Bu çok daha toplumsal bir yanıt… Prekazi bir dönemdir, Prekazi bir olaydır… Dönemleri kıyaslarsanız Cevad'ın seksenli yılların sonunda Galatasaray'a kattıklarının toplumsal bilançosu, Türkiye vizyonuna neler eklediğine bakılırsa sorunun yanıtı Cevad'dır. 

UEFA KUPASI Türkiye için futbol belgeselidir. Şampiyon Kulüpler Kupası Yarı Finali ise Türkiye'nin belgesel eskizi…Prekazi de o eskizi çizen adamdı… Bir nesil Cevad'ın saçları gibi kendi saçlarını kestirdi; unutulmamalı!   

6 / 36

ROMAN KOSECKİ: Boniek'ten sonra Polonya futbolunun en önemli efsanesiydi. 24 yaşında herhangi bir ülkenin efsanesini bu topraklara getirmenin zor olduğu günlerde son on yılın dünya starlarından birinin veliahtını Türkiye'ye getirmek olaydı. Gelişi olaydı… Gidişi de öyle oldu… Sonra da siyasetçi olarak gördük kendisini. 

7 / 36

İOSUF ROTARİU

1990 Dünya Kupası'nda Romanya'nın en başarılı isimlerinden biri. Galatasaray'a gelmesi döneminde olaydı. Hagi kadar tanınan bir orta sahaydı Karpatlarda... Herkes onu 18 Mart 1992 günü oynanan Werder Bremen maçının son dakikasındaki kaçırdığı golle hatırlasa da o pozisyonun esas kahramanının Taner olduğunu unutuyor. Rotariu'nun pozisyon ardından Taner'e attığı fırça, maça gidenlerin malumudur. O meşum pozisyonun Galatasaray'ın Kupa Galipleri Kupası'na da mal olduğu iddia edilir. Bandı başa saralım. O pozisyon gol olsa ve o sene Kupa Galipleri Kupası Galatasaray'a gelse, bir başta Romen efsanesi Hagi'nin sarı-kırmızılı takıma gelmesi mümkün olabilir miydi? Yani aslında Galatasaray'ın ilk Romen efsanesi, NEO-HAGİ'si ROTARIU muydu?  

8 / 36

MONDRAGON

Yasin Özdenak'tan bu yana yerli kaleci yetiştirememiş Florya topraklarının yabancı efsanelerinden biri… Galatasaray'ın halen Şampiyonlar Ligi'ndeki en büyük başarısının mümessillerinden… Hem de sağbek Perez, sol bek Florquin'le falan…

BİZE ULAŞIN