GALERİ

İlkay Gündoğan Almanya'da uğradığı ırkçı saldırıları anlattı

Başkan Erdoğan ile çekildikleri fotoğraf sonrası Mesut Özil ile birlikte ırkçı saldırılara maruz kalan İlkay Gündoğan yaşadıklarını ilk kez anlattı.

Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan, Mesut Özil'in Alman Milli Takımı'nı bırakması sonrası başlayan ırkçılık tartışmalarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf nedeniyle ülkesinde tepki çeken Gündoğan, "Hayatımın sonuna kadar bunu unutmayacağım. Maçtan sonra kendimi tuvalete kilitledim ve nefes aldık" dedi.

Alman WAZ gazetesine konuşan İlkay Gündoğan, fotoğraf olayından sonraki gelişmelerin kendisini endişelendirdiğini söyledi.

"27 yaşında kişisel olarak bu zaman aralığının üstünden gelebilmek önemli. Son yıllarda sakatlığım sebebiyle milli takımdaki birçok güzel olayı kaçırdım. Bu sebeple milli takıma borçlu hissediyorum. Ne yazık ki Dünya Kupası dev bir hayal kırıklığıydı. Almanya için oynamaktan onur duyuyorum. Şans verildiği sürece devam etmemek için bir neden göremiyorum" diyen Manchester City'li futbolcu, şu şekilde devam etti:

"Milli takımı bırakmayı asla düşünmedim. Fotoğraf olayından sonraki gelişmeler beni oldukça kaygılandırdı. Birçok kişi tarafından saldırıya uğrarsanız, kendi taraftarınız tarafından protesto edilirseniz ve bir Alman siyasetçi tarafından hakarete uğrarsanız kaygılanırsınız. Ama kaçmak istemiyorum."

"KENDİMİ TUVALETE KİTLEDİM!"

"Bu durumla yüzleşmek istiyorum. Islıklanmam benim için bir hayli zordu. Hayatımın sonuna kadar bunu asla ve asla unutmayacağım. Maçtan sonra kendi tuvalete kitledim ve bu sayede her şeyden uzaklaşıp, nefes alabildim. Kızgınlık, hayal kırıklığı ve üzüntü vardı. Ama hayattaki zor anların üstesinden gelmek gerekiyor. Onunla yüzleşmek istedim ve gelecekte de aynen bunu yapmak istiyorum"

PSİKOLOJİK DESTEK ALDIM

"Milli takımın psikoloğu ile bir görüşmede bulundum. Bana ne verebileceğini görmek istedim. Ama kimsenin bana yardımcı olabileceğini sanmıyorum."

"Bu iş bir şekilde bitecek. Bu milli takımda attığım bir gol ya da özel bir zaferle olabilir. Henüz olmadı ancak olacak."

"Mesut'a milli takımın bıraktırılması çok acımasızca. Alman futboluna çok şey kattı. Takım için dev bir kayıp."

"MESUT BANA ÇOK DESTEK OLDU!"

"Mesut Özil bana çok destek oldu. Almanya için oynama sebeplerimin başında geliyor. Benim önümü açtı. Daha iyi bir şekilde veda edilmesi gerekiyordu. Bu yolu seçti ancak ben daha farklı bir şekilde ilerleyeceğim. Hayata yaklaşımlarımız farklı."

BİZE ULAŞIN