GALERİ

Spor basınında Göztepe-Fenerbahçe maçının yankıları!

Fenerbahçe'nin Yeni Malatyaspor'a yenilmesinin ardından Göztepe deplasmanından da puansız dönmesi Sarı Lacivertli camiada şok etkisi yarattı.

Fenerbahçe'nin Göztepe deplasmanında aldığı mağlubiyetin Türk spor basınındaki yankılarını sizin için derledik,

Erman Toroğlu - Fotomaç
Fenerbahçe'ye zaman lazım. Bir teknik direktörü sorgulamam için 7-8 maç geçmesi lazım. Ama Fenerbahçe ne hücum yapıyor, ne savunma yapıyor.
Rakibe baskı kuramıyor. Bu büyük bir sıkıntı.
Bakın Şenol Güneş ne diyor? "Gelenler ve gidenler belli değil ki takımı oturtayım" diyor. Ligin en tecrübeli hocası bunu söylüyorsa diğerlerine zaman vermek gerek. Bir şeyler değişecek ama bu biraz sancılı olacak. Biraz sabretmek gerek..

Rıdvan Dilmen - Fotomaç
Bu sezonun kaybedilmesi Ali Koç'a yazılamaz. Teknik direktörle ilgili yutkunurum. Cocu, Malatya'daki, Göztepe'deki zemini ve oyuncuları bilmiyor... Türkiye liginin şartları çok daha farklı. Hollanda'daki şartları bir tuttuğunuz zaman her şey sıkıntı olur. Halil'in kontratak futbolcusu olduğunu, Göztepe'nin hangi şartlarda nasıl baskı kuracağını bilmez. Kim geliyor, kim gidiyor belki Cocu da bilmiyor... Teknik direktör ve Comolli ilişkisinde bir sıkıntı var. Hoca da dağıldı. Maç kadrosunu haftaya kimse tahmin edemez. Michael Frey kapalı kutu bir oyuncu ama Fenerbahçe'nin aldığı her oyuncu kapalı kutu. Ekonomik olarak böyle gerekiyorsa, tamam. Reyes planlamada yokmuş, Marco yokmuş... Giuliano gidiyor, hocaya saygı duyuyoruz ama başka bir 10 numara geliyor.

Gürcan Bilgiç - Fotomaç
"Doğru" oyundan, "iyi futbola" dönüşüm isteyen bir Fenerbahçe taraftarı var. O yüzden bu yenilgilere veya olabilecek diğer puan kayıplarına ağızlarını açmaya hakları yok. Geçen sezon da Isla bu kadar yanlış yapıyordu, Dirar top kaybediyordu veya Hasan Ali acemilikler içindeydi. Oyun ve oyuncu kalitesinin paralel olduğunu anlamayanlar tarafından, "doğru oyun" önemsizmiş gibi gösterildi..

Emre Bol - Fotomaç
Eğri oturalım, doğruyu konuşalım, eğer Marco Fabian bir Alex çıkmazsa bu sezon şampiyonluk hayal olur.
Tabi Cocu'nun artık olmayacağı belli olan 4-3-3 sisteminden bir an evvel vazgeçmesi gerekiyor.
Eğer bunu yapmazsa hücum oynatacağım derken Fenerbahçe'yi orta sıralara mahkum eder. Acilen elindeki kadroya göre bir sistem belirlemek zorunda.
Mevcut kadronun 4-2-3-1 dışında bir sistemle başarılı olabileceğini sanmıyorum..

Bülent Timurlenk - Sabah
Bu sezon İngiliz ve İtalyanların lig başlarken transferi kapatma kararı çok tartışıldı ama gördük ki doğru bir karar almışlar. Geçen hafta Malatya deplasmanında kaybeden Fenerbahçe'nin, Galatasaray'a kaybederken iyi mücadele eden ve iyi pas yapan Göztepe karşısında zorlanacağı aşikardı. Üstelik Giuliano ve Josef de Souza'da satıldığı için Cocu, elindeki kadro derinliğini kaybetmişti. Soldado, Slimani ya da son iki sezondaki santrforlar... Fenerbahçe'de temelmesele santrfora topu getirecek adamların kalitesi ve bir oyun planı olmaması. Dönüp geriye bakın son üç sezonda Galatasaray ve Beşiktaş'ın santrforları kaç gol atmış. Son iki yıldır Fenerbahçe'nin her puan kaybında "Josef de Souza - Mehmet Topal birlikte oynamaz" klişesinin arkasına saklananlar dünkü mağlubiyeti nasıl açıklayacaklar ki?

Ercan Güven - Milliyet
Biz bu filmi görmüştük!.. Lig başlar, ne transferler biter ne alışma süreleri... Puanlar kaybedilir. Önce Milli Maç arası beklenir. Sonra devre arası... Ve sezon galibiyet serisi arayışlarıyla biter. Bu arada atı alan Üsküdar'ı geçer.
İşte size "yeni" Fener!..
Sahi, eskisinden ne farkı var?
Kadıköy'de dolan tribünleri mi?
Dikkat... Başarılı olamayan takımlar için dolu tribünler avantaj değil sorun haline gelir bir süre sonra. Başarı da topun üç direk arasından geçmesidir. Gelenler, gidenler, ümitler, hikayeler değil.

Ersin Düzen - Vatan
Devre, her şeye rağmen F.Bahçe'nin üstünlüğüyle sona erebilirdi. 2. yarı sarı lacivertliler, Göztepe'nin ekmeğine yağ sürdü. Tempoyu yükseltemedi. Rakip iyi savunma yaparken, F.Bahçeli futbolcular dar alanda iş yapamadı. Geçen sezonki formunu devam ettiren Halil'in harika golüyle öne geçen Göztepe, 2 dakika öncesinde oyuna giren Poko'nun katkısıyla ayakta kalmayı başardı.

Cocu'nun zamana ihtiyacı var. Ancak, 11'ler ve hamlelerinde sorun olduğu kesin. Takımın iyi oynamadığını gördüğü halde değişiklikleri geç yaptı. Özellikle M.Ekici hamlesi!

Oktay Derelioğlu - Takvim
Fenerbahçe mevcut görüntüsü ile Aykut Kocaman'ın takımından bir hayli geride.
Göztepe karşısında sahada bir amacı olmayan bir takım vardı.
Kondisyon olarak da oldukça zayıf bir Fenerbahçe gördüm.
Geriye dönüşlerde oldukça zorlandılar.
Yeni transferlerden Slimani bir şeyler yapmaya çabalasa da istediği pasları alamayınca gerekli katkıyı yapamadı.
Fenerbahçe ilk 3 haftadaki oyunu ile taraftarına umut vermedi.
Transferin son günlerinde bu takıma çok kaliteli 3 oyuncu transfer edilmezse Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışındaki rakipleri Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir'le rekabet etmekte zorlanacağını düşünüyorum..

İlker Yağcıoğlu - Takvim
Oyuna gelecek olursak... Hala F.Bahçe'nin zamana ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.
Geçen seneye baktığımız zaman Fenerbahçe takım savunmasına öncelik veriyordu.
Ve Geçen sene takım savunmasına önem verdiğini görüyorduk ve ne oynadığını anlayabiliyorduk. Bu sene ise ne defansif ne de ofansif yönü ağır basıyor diyemiyorum.
Üst üste iki deplasman ve alınan iki mağlubuiyet ve kaybedilen 6 puan… Bu da daha sezon başında eleştirileri ve soru işaretlerini beraberinde getirecektir.
Israrla aynı şeyi söyleyeceğim. Reyes, Frey'in oynayacağını, bunun yanında Marco Fabian'ın transfer edileceğini düşünürsek ilerleyen haftalarda çok daha iyi bir F.Bahçe izleyebiliriz. Tabi o zamana kadar puan farkı iyice açılıp iş işten geçmezse..

BİZE ULAŞIN