;
GALERİ

Takımdan ayrı düz koşu...

Beklenenden daha iyi bir Dünya Kupası

İlk grup maçlarının tatsızlığı ve vuvuzela gürültüsü, futbolla ilgili yüksek tuttuğumuz beklentilerin karşılanmayacağı düşüncesini doğurmuştu ama özellikle ikinci tur maçlarıyla beraber, son derece zevkli bir şampiyona izlemeye başladık. Aksini düşünenler olabilir ama bence 1982 İspanya ve 1986 Meksika’dan sonraki en zevkli dünya kupasıydı. Bir kere, futbola ilişkin anlatacak onlarca hikâye barındırdı bu şampiyona.

Bir sezon öncesinde amatör kümede oynayan Thomas Müller’in altın ayakkabı alması, hiç kimsenin beklemediği Gana’nın yarı finalin kapısından 120. dakikada kaçırdığı penaltı ile dönmesi, Arjantin’in yarattığı hayal kırıklığı, Maradona’nın sempatisi, ahtapot Paul’ün tutan tahminleri, Uruguay’ın yarı finale çıkması, Fransa ve İtalya’nın gruptan çıkamaması, Yeni Zelanda’nın mağlubiyet almadan evine dönmesi… Tüm bunlar, futbol adına anlatılacak onlarca malzeme veriyor. Ve futbol, bu gibi hikâyelerin etrafında güzelleşiyor.

Spor medyası Şenol Güneş’ten özür dilemelidir

2002 Dünya Kupası’nda kazandığımız üçüncülük bile yetmemişti, Şenol Güneş’in kendisini ispat etmesine. Saçıyla uğraşmıştı bazı kesimler, konuşmasını sevmemişti, kıyafetini eleştirmişti. Hatta futbol tarihimizin en büyük başarısını küçümseyenler bile oldu; Dünya şampiyonu yapmadığı için suçladık adamı. Bu dünya kupasında dördüncü olan Uruguay ülkeye döndüğünde, takımın teknik direktörü Oscar Tabarez, bir kahraman gibi karşılandı. Tarihinde iki şampiyonluk bulunan takıma, bu dünya kupasında yarı final oyattığı için bağrına bastı koca ülke, hocasını.

Hiçkimse neden yarı finalde elendiğini bile sormadı, futbolun bu en büyük arenasında bulunmanın, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmanın keyfini çıkardılar. Kimse, Oscar Tabarez’in saçıyla, başıyşla uğraşmadı. Oysa bize şekle takılmıştık, Türkiye’nin o şampiyonada, futbolda gelişen ülkeler için çok önemli bir örknek teşkil ettiğini unutmuştuk. Futbolun keyfini yaşamak yerine, bir değeri yerden yere vurduk. Bu toprakların Şenol Güneş’e bir özür borcu vardır...

Guti imaj adına iyi bir transfer

Futbol, çağımızın en global imparatorluğu. Dünyanın tamamını etkisi altına alabilen başka bir olgu yok. Politik olarak, dünyayı yönetiyormuş gibi görünen ABD’den bile daha güçlü futbol. Guti de o futbol dünyasının önemli aktörlerinden biri. Dünyanın neresine giderseniz Guti ismini tanırlar. Böyle bir ismin Beşiktaş forması giyecek olması, büyük bir başarıdır. İşin sahaya yansıması bambaşka bir konudur. Guti, sıkı markajın uygulandığı, oynamaktan çok oynatmamanın düşünüldüğü bir ligde ne yapar?

Quaresma-Nihat ikilisinin yanına bir de Guti gelince, Beşiktaş ikinci bölgede savunma sorunları yaşar mı?.. Bunların cevabını zamanla alacağız. Ama cevabını bildiğimiz bir şey var ki o da Guti transferinin, Beşiktaş’ın marka değerine büyük katkı sağlayacağı...

Raul’de her an bitebilir

Guti’nin imzalamasından sonra, Raul transferinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Raul zaten Real Madrid’den ayrılmaya karar verdi. Kendisine Beşiktaş’ın dışında; Almanya ve Amerika’dan teklifler var. Gönlünün Avrupa’da oynamaktan yana olduğunu biliyorum. Beşiktaş’ın önerdiği rakamlar, Alman takımlarının çok üstünde. İşin içine bir de Schuster ve Guti girince, bu transferin birkaç gün içinde biteceğine olan inancım kuvvetleniyor

Fenerbahçe, akıllı transferler yapıyor

Fenerbahçe, son yıllarda alıştığımız transfer bomardımanından çok uzak görünüyor. Aykut Kocaman’ın da etkisiyle, daha nokta transferler yapıyor. Takımın geçen seneki en büyük eksiği kanatlarıydı. Kanatlar zayıf olunca da aslında o sistemin adamı olan Guiza, etkisiz kalıyordu.

Bu sene özellikle sol kanata yaptıkları Caner ve Stoch takviyeleri çok mantıklı. Onların gerisinde, bu mevkiinin en önemli isimlerinden biri olan Dos Santos oynayacak. Sağ kanat zaten Gökhan Gönül’e emanet. Bu sezon oyunu daha çok kanatlara yayacaklarını ve bu yüzden bir hedef santrfor takviyesi yapacaklarını düşünüyorum.

Galatasaray’da belirsizlik hâkim

Dünya Kupası’nda parlayan Elano’dan faydalanılacak mı? Arda, iyi bir teklif gelirse satılacak mı? Transferler ne zaman takıma katılacak? Galatasaray’da büyük bir belirsizlik hakim. Lorik Cana ile başlayan transfer harekâtı hız kesmiş durumda. Geçen sezon ‘sihirbaz’ Haldun Üstünel vardı, şimdi o da yok.

BİZE ULAŞIN ; ; ;