GALERİ

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un doğru çıkan kehanetleri! Çok şaşıracaksınız...

ABD'li teknoloji devi Apple'ın mimarı Steve Jobs ölümünün ardından geçen yıllara rağmen hala teknoloji dünyasının en çok konuştuğu isimlerden biri. Business Insider, Steve Jobs'un 1980'li ve 1990'lı yıllarda dile getirdiği ve bugün hayatımızın bir parçası olan teknolojileri derledi. İşte Steve Jobs'un çok şaşıracağınız, doğru çıkan kehanetleri...

Siri ve Alxea gibi akıllı asistanlar bugün çoğumuzun hayatının bir parçası.

1984 yılında The Daily Beast'e konuşan Steve jobs, "cihazlarımızda bizim isteklerimize yanıt veren küçük bir insan olacak" ifadesini kullanmıştı.

Steve Jobs Apple'ın CEO'su olarak ilk iPad modelini 2010 yılında tanıtmıştı.

Ancak Jobs söz konusu fikri ilk olarak 1983 yılındaki International Design Conference'ta dile getirmişti.


1984 yılında ise akıllı telefon fikrini açıklayan Jobs, teknoloji yeterli seviyeye geldiğinde iPhone ile karşımıza çıktı.


Jobs'un akıllı telefonlar ile ilgili bir başka öngörüsü ise bu cihazların kullanımının 10 yaşına kadar düşebileceğiydi.


1995 yılında internetin startup'ların önünü açacağı ve bu şirketlerin köklü firmaları sarsacağını açıklayan Jobs bu iddiasında da haklı çıktı.


Aynı yıl internetin insanların alışveriş alışkanlıklarını derinden değiştireceğini açıklayan Jobs, e-ticaretin büyük bir gelişim yaşayacağını iddia etti.


Bugün internet devi Amazon dünyanın en değerli şirketi konumunda, şirketin kurucusu Bezos ise dünyanın en zengin insanı.


Jobs 1996 yılında yaptığı bir başka açıklamada insanların artık bilgilerini fiziksel bir ortamda saklamayacağı iddiasına yer vermişti. Bugün milyonlarca kişi bilgilerini bulut hizmetlerinde saklıyor.

STEVE JOBS KİMDİR?
'Dijital dünya çağı'nı başlatan Steve Jobs, Apple'daki görevini bıraktıktan 6 hafta sonra; 56 yaşındayken pankreas kanserine yenildi.


Tüketici elektroniğinin lider firmalarından Apple'ı bugünlere getiren Steve Jobs son olarak 2011 Haziran'ında sahneye çıkıp Apple'ın yeni servisi iCloud'u (Bulut) tanıtmıştı. Jobs teknoloji dünyasında 4 büyük devrime öncülük etti.

SON DAKİKA