;
GALERİ

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar güvenliğinizi tehdit ediyor!

Son yıllarda veri güvenliği sorunlarıyla sık sık gündeme gelen, milyonlarca kullanıcının bilgilerini izinsiz olarak depolayan ve satan Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya ağları güvenliğinizi tehdit ediyor! Tüm dünyada yaygınca kullanılan bu ağlar, ortaya çıkan skandallardan sonra birçok kullanıcısını kaybetti...

Birçok güvenlik açığıyla kullanıcıların veri güvenliğini riske atan uygulamalardan birisi WhatsApp. Dünya çapında çok yaygın olarak kullanılan uygulama, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan güvenlik açığıyla milyonlarca kullanıcıyı tedirgin etmişti.

Bu açıkla birlikte hacker'lar görüntülü arama sayesinde kullanıcıların kişisel hesaplarına rahatlıkla ulaşabileceği, Ağustos ayında paylaşılan raporlarla birlikte gözler önüne serilmişti.

İsrail merkezli siber güvenlik firması Check Point, güvenlik korumasını aşarak WhatsApp`ın web versiyonunu kullanarak hesapları kırmayı başarmış, bu işlemi videoya kaydederek açığın ne gibi sonuçlara neden olabileceğini adım adım gözler önüne sermişti...

Verilerinizi izinsiz depolayarak ve satarak güvenliğinizi riske atan bir başka uygulama ise Facebook.

Dünyayı sarsan skandal, Cambridge Analytica şirketinin eski çalışanı Christopher Wylie'nin Facebook hesabından yaptığı güncel paylaşımlarla, Facebook'un "veri güvenliği kurallarını" nasıl ihlal ettiğini duyurmasıyla ortaya çıkmıştı.

Wylie'ye göre Cambridge Analytica onaylarını almadan, kişisel verilerini gizlemeyen 50 milyon kullanıcının hesaplarını değerlendirmeden geçirmiş.

Olay, Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Aleksandr Kogan'ın hazırladığı Facebook anketiyle başlamıştı. Kişisel soruların yer aldığı ankete 270 bin kişi katılmı, ilk sorudan önce anket sahibinin kendilerinin ve arkadaşlarının özel verilerini kullanmasına izin verilmesi istenmişti. Böylece Kogan muazzam bir kayıt stokuna el atma hakkını elde etmiş ve kayıtlar 2015 yılında Cambridge Analytica'ya iletilmiş.

Dünyanın dört bir yanından insanlar, skandalın ortaya çıkmasının ardından #deletefacebook kampanyasıyla kullanıcıları Facebook hesaplarını silmeye davet etmişti. Bunlara Facebook'un 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton da katılmıştı.

Ardı ardında güvenlik açıklarıyla çalkalanan Facebook'a bir kötü haber de Instagram'dan geldi. Instagram'da sunulan veri indirme aracının kullanıcıların şifrelerini deşifre ettiği ortaya çıkarıldı.

Sosyal ağ Instagram'da yaşanan güvenlik açığı nedeniyle bazı kullanıcıların şifrelerinin açığa çıktığı belirlendi. Söz konusu güvenlik açığı şirketin bu yılın Nisan ayında kullanıma sunduğu veri indirme aracından kaynaklandığı ifade edildi.

Kullanıcıların Instagram'daki tüm verilerini indirmek için sunulan söz konusu araçta, şifrelerin, internet tarayıcısının adres çubuğunda gösterilen URL içinde yer aldığı ortaya çıkarıldı.

Instagram yaşanan sorundan az sayıda kullanıcının etkilendiğini duyursa da, bazı kullanıcıları şifreleri açığa çıkmış olabileceği nedeniyle uyardı.

Ortaya çıkarılan açığın, Instagram'ın ana kuruluşu olan Facebook'un sunucularında tutulan şifreleri, söz konusu URL içinde deşifre ettiği belirlendi.

ALTERNATİFLER MÜMKÜN!
Veri güvenliğinizden endişeleniyor ve bilgilerinizin izinsiz depolanmasına ve satılmasına engel olmak istiyorsanız, son zamanlarda skandallarla çalkalanan Facebook, Instagram ve WhatsApp'a alternatif programlar kullanmanız mümkün.

En popüler WhatsApp alternatiflerinden biri olan Telegram, uçtan uça şifreli haberleşme altyapısı nedeniyle ilgi görüyor. Eğer WhatsApp'ın yerine koyacak bir seçenek arıyorsanız, ilk tercihiniz Telegram olmalı.

BİZE ULAŞIN