GALERİ

Kıyamet ambarı dünyanın sonuna hazırlanıyor! 2008 yılında açılmıştı şimdi ise...

2020, dünya için felaketlerin yılı oldu şimdiden. Depremler, çığlar, köpüren denizler, salgınlar, virüsler ve daha fazlası. Akıllara pek çok şey geliyor ama herkes 'Dünyanın sonu mu geliyor?' sorusunu kafasından atamıyor. ABD başta olmak üzere birçok ülke dünyanın sonuna hazırlık yapıyor. Olası nükleer savaşlar, dünyanın sular altında kalması, depremler gibi büyük felaketlerden sonraya yaşam kalması için çalışmalar yapılıyor. Onlardan biri Norveç'in gizemli Svalbard Adası'nda kurulan Kıyamet Ambarı. 2008 yılında açılan Kıyamet Ambarı şimdi ne halde?

Dünyanın yaşayacağı doğal afetler, depremler, nükleer saldırı sonrasında yok olan yeryüzünü yeniden oluşturmak ve küresel tohum ihtiyacını sağlamak amacıyla Norveç'in gizemli Svalbard Adası'nda kurulan Kıyamet Ambarı, Kuzey Kutbu'na bin 300 kilometre mesafede bulunuyor ve 'insanlığın son umudu' olarak biliniyor.

Hürriyet'in haberine göre; Şubat 2008'de açılan ambar, dünyanın her bölgesinden 250 milyon adet tohumu barındırıyor ve olumsuz hava koşullarından olası birçok saldırıya karşı dirençli bir şekilde inşa edildi. Uzunluğu 130 metre, duvarları da çelik barlarla çevrili ambarda 4.5 milyon tür meyve, sebze ve tahıl tohumu koruma altında tutuluyor.

En kötü felaketlerde bile tohumların hiç zarar görmeden yaklaşık 200 yıl kadar dayanacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 9 milyon dolara mal olan ambarı tehdit eden tek unsur aç kutup ayıları.

Bölgede yaşayan 3 bin kadar kutup ayısını ambardan uzak tutmak için özel bekçiler görev yapıyor.

En son depolanan numuneler arasında Ermenistan'daki değişik iklim bölgeleri ile Tacikistan'daki Pamir dağlarından getirtilen buğday da bulunuyor.

Yabani tohumlara da çetin hava koşullarına dayanıklılıkları nedeniyle özel önem veriliyor. Svalbard ambarına en büyük katkı ABD tohum bankasından geliyor.

ABD'den, aralarında İnka ve Azteklerin besin değeri yüksek tahıllarından horozibiğinin de bulunduğu 12 bin 801 numune gönderiliyor.

Projenin hedefi, pirinç, mısır, buğday, patates, elma, maniok, hindistancevizi gibi en önemli 21 bitki türünün mümkün olduğunca muhafaza edilmesi ve tür çeşitliliğinin sağlanması.

Kitap da depolanıyor
Ambarda artık kitap da depolanacak. Norveç devlet televizyonu NRK'nın haberine göre, dünyanın en değerli kitaplarının da burada dijital film ortamına aktarılarak nükleer savaşlardan ve büyük afetlerden korunması hedefleniyor.

SON DAKİKA