GALERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için girişimleri dünya basınında

İsrail zulmüne Türkiye'nin sert çıkışı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Dünya basınındaki yorumlarda "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslüman ülkeleri birleşmeye ve İsrail ile yüzleşmeye çağırdı" denildi.

İsrail zulmüne Türkiye'nin sert çıkışı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

İsrail merkezli Haaretz, Erdoğan'ın "İsrail yönetimi Nazilerin yöntemlerini Filistinlilere karşı kullanıyor" açıklamasını başlıkta kullandı.

İngilz Reuters ajansı Erdoğan'ın, dünyayı İsrail'e "münasip bir yanıt vermeye ABD'yle birlikte elçiliklerini Kudüs'e taşıyan ülkelere ekonomik yaptırım uygulamaya çağırmasını" duyurdu ve Kudüs için "uluslararası barış gücü" çağrısı yapıldığını aktardı.

Fransa basınından Le Figaro, İsrail'e verilmesi gereken cevabı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'na taşıyacağını vurguladı.

ABD merkezli New York Times Erdoğan'ın bir yandan İslam İşbirliği Teşkilatı'nı İstanbul'da acil toplantıya çağırdığını bir yandan da İsrail'e karşı miting düzenlediğini aktardı.

Almanya'dan Detusche Welle, Erdoğan'ın "Açık konuşmak gerekirse İslam dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Tüm insanlık da sınıfta kalmıştır" sözlerini alıntıladı.

Katar merkezli El Cezire, "Erdoğan Müslüman ülkeleri birleşmeye ve İsrail ile yüzleşmeye çağırdı" başlığını attı.

Pakistan'dan ARYNews televizyonu "Erdoğan Müslüman dünyasını İsrail zulmüne karşı Filistinlilere destek olmaya çağırdı" dedi.

Çin haber ajansı Xinhua, "Onlarca Filistinlinin öldürülmesi, İstanbul'da dev mitingle protesto edildi" dedi.

Rusya merkezli Russia Today ise, İstanbul'dan elçiliklerini Kudüs'e taşıyan ülkelere karşı ortak tepki talebi çıktı" ifadelerine yer verdi.

BİZE ULAŞIN