GALERİ

İşte dünyanın göz bebeği olan yerli ve milli silahlarımız

Dünya, Türk ordusunun mühimmatlarını konuşuyor! Tüm uluslararası savunma siteleri ve hükümet kurumları, Türkiye'nin yakın gelecekte milli silahlarla tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor.

Türkiye'nin savunma alanında kendi kendine yeterli üstün nitelikli savunma sanayi hamleleri dünyada da geniş yankı buldu. Dünyadaki savunma uzmanları gözlerini Türkiye'ye çevirdi.

2023 yılında Türkiye'nin savunma alanında tamamen kendi kendine yeterli hale geleceğini ifade eden uzman siteler, Türkiye'de savunma devrimini şu ifadelerle dünyaya duyurdular

AFRİN'DEKİ YERLİ SİLAHLAR BÜYÜK SES GETİRDİ

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Zeytin Dalı operasyonlarının başarısında yerli ve milli silahlarımızın katkısı da çok büyük. ATAK helikopteri, cirit lazer güdümlü füzeler çok namlulu roket atar ÇNRA'lar ve çok sayıdaki yerli füze ve silah sistemlerimiz Afrin'i teröristlere dar etti.

Bu silahların kullanımı dünya basınında da Türkiye'nin prestiji olarak geniş yer bulmuştu.

İşte o haberlerden bir örnek: Amerika'nın Sesi haber organı da (Voice of America – VOA) Şubat ayında yayınladığı haberlerde Zeytindalı Operasyonu'nda Türkiye'nin milli ve yerli silahlar kullandığını, giderek büyüyen bu sektörün yakında Türkiye'nin tüm savunma ihtiyaçlarını karşılayacağını ve Türk savunma şirketlerinin başarısının Afrin'de açıkça ortaya konulduğunun altını çizmişti.

TÜRKİYE 2023'TE KENDİ KENDİNE YETECEK

Dünyanın en büyük istihbarat şirketlerinden birisi kabul edilen Stratfor'un geçtiğimiz yıl hazırladığı haberde de "Türkiye hırsına uygun asker-endüstriyel kompleks inşa ediyor" ifadelerine yer verilerek ülkenin 2023 yılında bu sektörde tamamıyla kendi kendine yeterli hale geleceğinin altı çizilmişti. Türkiye'nin kendi silahlarını üretmeye başladığı ancak hızla büyüyen bu sektörde katılımcı ortaklık gösterebilecekleri yönünde bir tavsiye de verilmişti.

MİLLİ SİLAHLARIMIZ YAKIN MARKAJDA

ABD'de savunma sanayi şirketleriyle savunma kurumlarını bir araya getiren en büyük enstitülerden birisi olan AFCEA kurumunun hazırladığı haberde de denize indirdiğimiz milli savaş gemilerimiz ve İHA'lardan büyük bir övgüyle bahsedilerek "Türkiye savunma endüstrisi olgunlaşıyor" ifadesine yer verilmişti. Yine dünyanın önde gelen savunma haber sitelerinden 'globalsecurity.org'da yayınlanan haberde Türkiye'nin milli ve yerli savunma sanayine ilişkin oldukça uzun bir analize yer verilmişti.

'Realclear Defense' haber sitesi, Türkiye'nin Afrin'de yalnızca teröristleri etkisiz hale getirmekle kalmadığı aynı zamanda yerli silahlarının gücünü dünyaya göstermek istediği yorumuna yer verilmişti.

BM'YE GÖRE TÜRKİYE, DÜNYA DEVLERİ ARASINDA

Birleşmiş Milletler'in açıkladığı verilere göre Türkiye, ABD, Çin ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte dünyanın en büyük ufak silah üreticileri arasına girdi. Türkiye'nin bu hızlı yükselişi dünya medyasında da yer almıştı. Bu yayınlar arasında Hindistan'ın en büyük yayın organlarından NDTV de yer almakta.

BİZE ULAŞIN