GALERİ

Osmanlı padişahlarının meslekleri

I. MAHMUD – EL İŞİ

I. Mahmud, el işleri yapardı. Hatta yaptığı el işlerini pazarda sattırırdı. Aldığı paranın bir kısmını sadaka olarak dağıtırdı.

ÇELEBİ MEHMED – YAY VE KİRİŞ USTASI

Çelebi Mehmed, yay ve kiriş ustası olduğu için "yay gerdiren" manasına gelen "kürüşçü" adıyla da anılıyordu. Çelebi Mehmed aynı zamanda avcıydı.

FATİH SULTAN MEHMED – BAHÇIVAN

Fatih Sultan Mehmed iyi bir bahçıvandı. Kitap okumayı çok severdi ve kitap koleksiyonu yapardı. Haritalar üzerine çalışmalar yapan Fatih Sultan Mehmet ayrıca ok için parmağa takılan yüzükler, kemer tokaları ve kılıç kınları da imal ederdi. Bütün bu özelliklerinin yanında ünlü bir şairdi.

II. BEYAZID - HATTAT

Hat ustası olan II. Beyazıd'ın marangoz olduğu da biliniyordu. II. Beyazıd aynı zamanda bir şairdi.

YAVUZ SULTAN SELİM – KUYUMCU

Kitap kurdu olarak bilinen ve gözlük takan tek padişah olan Yavuz Sultan Selim'in çok okumaktan gözlerinin bozulduğu söyleniyor. Yavuz Sultan Selim aynı zamanda iyi bir kuyumcuydu.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN – KUYUMCU VE KUNDURACI

Kanuni Sultan Süleyman'ın kuyumcu olduğu biliniyor. İtalyan kuyumculuk sanatının örneklerini uygulayacak kadar işini iyi bilen Kanuni Sultan Süleyman aynı zamanda kunduracıydı.

II. SELİM – ŞAİR

Hacıların Hac yolunda kullanmaları için hilâl şeklinde asalar yapardı ve bunları hacılara dağıttırırdı. II. Selim, aynı zamanda şairdi.

III. MURAD - HATTAT

Ok yapaan III. Murad aynı zamanda şair ve hattattı.

I.İBRAHİM – BAĞA İŞÇİLİĞİ

I.İbrahim, hacıların asalarına hilâller yapardı. Aynı zamanda bağa işçiliğinde de ustaydı. (Bağa işçiliği deniz kablumbağasının kabuğundan kaşık, tesbih, vb ürünlerin yapılmasıdır.)

III. MEHMED – KAŞIK USTASI

Okçuların kullandığı özel yüzükler yapan III. Mehmed aynı zamanda kaşık ustasıydı. Yaptığı kaşıkların saplarını inci, mercan yakut vb. taşlarla süslerdi.

SON DAKİKA