GALERİ

Türkiye, Savunma Sanayii’nde Erdoğan’ın liderliğinde çağ atladı

İşte yabancı marka silahlara alternatif olacak Türkiye'nin yerli silahları.

Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye, savunma sanayii ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu konusunda ciddi mesafe kat etti. Öyle ki eskiden milyarlarca doları bazı ülkelere verip silah alıp hatta bazen parasıyla bize istediğimiz silahı alamıyorken, Türkiye bugün 600'ün üzerinde milli proje yürütüyor.

Milli ve yerli projeler, harekat alanını genişletti. TSK'nın envanterine giren her yeni cihaz mehmetçiğin gücüne güç kattı. Sözleşmeye bağlanmış yerli savunma proje bedelleri toplamı 2002 yılında 5.5 milyar dolar iken, 2018'de 42.5 milyar dolar oldu.

Savunmada milli projeler, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azalttı, daha bağımsız politikalar izlememizin yolunu açtı. Geliştirdiğimiz yerli ve milli silahlar, düzenlenen Fırak Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında sahada kendini gösterdi, dosta güven düşmana korku verdi.

TSK'nın silah ve muhimmat ihtiyaçlarının karşılanmasında dış bağımlılığı ortadan kaldıracak "yerli ve milli" projeler tüm hızıyla devam ediyor. İşte her biri Türk mühendislerin ürünü olan milli gururumuz yerli silah ve mühimmat projelerimiz...

PULAT AKKOR: Tank koruma sisteminin tanklara entegre edilmesine kısa süre içerisinde başlanacak. Tanka yönelen roketleri en uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirerek tam koruma sağlıyor. Modüler mimarisi sayesinde farklı tiplerdeki zırhlı araçlara uygulanabiliyor.

Reaksiyon süresi: 300 milisaniye

Etki alanı: 360 derece

MiNYATÜR BOMBA: ASELSAN proje yöneticisi, TUBiTAKSAGE harp başlığı geliştirilmesinden sorumlu. Beton delici harp başlığına sahip MB'ler F-16, F-4/2020 ve F-35 uçaklarından atılabilecek. Uçaklar diğer bombalardan çok daha hafif olan MB'lerden 8 tane taşıyabilecek.

Menzil: 100 km

Ağırlık: 110 kg

HGK-84: Hava Kuvvetleri envanterindeki en güçlü bombalar olan 1 tonluk MK-84'ler, lazer güdümüne kavuştu. ASELSAN'ın geliştirdiği teknolojiyle, dev bombalar artık hedefini çok yüksek hassasiyetle vurabilecek ve hareketli hedeflere karşI da kullanılabilecek.

Menzil: 12 km

Ağırlık: 500 kg

UMTAS VE OMTAS: Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS ve Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS muharebe sahasında ortaya çıkan farklı kullanıcı ihtiyaçlarına karşılık verebiliyor. ROKETSAN tarafından, gelişen zırh teknolojilerine karşı etkili olacak şekilde üretildi.

Menzil: 200-4000 m

Ağırlık: 35 kg

SOM-J FÜZESİ: ROKETSAN üretimi orta menzilli seyir füzeleri, F-16 ve F-35 uçaklarında kullanılmak üzere tasarlandı. Parçacık tesirli etkisi olan füzeler, deniz hedeflerine karşı da kullanılabilecek. Yüksek korunaklı hedefleri imha gücüne ve geniş güdüm yelpazesine sahip.

Menzil: 200 km

Ağırlık: 500 kg

HİSAR FÜZELERİ: Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O) dik atış yapabiliyor ve 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi. Sistemler uçak, helikopter ve havadan karaya füzelere karşı etkili.

Menzil: 15-15 km

Ağırlık: 360 kg

BİZE ULAŞIN