;
GALERİ

Türkiye’de kaç pilot var? Pilotlar ne kadar maaş alıyor?

HAVACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Havacılık sektöründe istihdam edilen toplam personel sayısı 2003 yılından bu yana üç kat artarak 200 bine ulaşırken, pilot sayısı 10 bine, teknisyen sayısı ise 4 bine yükseldi.

TÜRKİYE'DE KAÇ PİLOT VAR?

Uçak ve helikopter pilotu sayısı 2017 yılsonu itibariyle 8 bin 681'e ulaşırken, diğer hava araçlarında görev yapan 1307 pilot ile birlikte tüm bu işletmelerdeki pilot sayısı 9 bin 988'e yükseldi.

Aktif olarak çalışan 8.037 pilot bulunuyor. Kadın pilotların sayısı 150 civarında.

İstanbul 3. havalimanı gibi yatırımlar ile birlikte sektörün büyüme trendinin sürmesi bekleniyor.

2023'e gelindiğinde uçak sayısının 750'ye çıkması, pilot ihtiyacının ise 9.500'e yükselmesi öngörülüyor.

Bunun yanında, havacılık işletmeciliği personel sayısının ise yüzde 16 oranında artacağı öngörülüyor.

Kendilerine geleceğin mesleği olarak pilotluğu görenlerin önemli bölümü ne havacılık ne de uçak sevgisi nedeniyle bu mesleği tercih ediyor. En önemli seçim nedeni, yüksek maaşlar.

Yapılan araştırmaya göre, havayollarında görev yapan pilotlar arasında en yüksek maaş Çin, Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika'daki şirketler ödüyor.

Örneğin Çin'de kaptan pilota ayda ortalama 23 bin dolar maaş verilirken bu rakam Suudi Arabistan'da 17 bin dolar ortalamaya sahip.

Kuzey Amerika'da yani ABD veya Kanada'da ise kaptan pilotlar 15 bin dolar kazanabiliyor. ABD'de havayolları pilot maaşlarıyla ilgili aşağıdaki bilgiler ışığında bakmakta fayda var...

BİZE ULAŞIN