GALERİ

2. Abdülhamit'in bu fotoğraflarını hiç görmediniz! İşte arşivden çıkan o fotoğraflar...

2. Abdülhamit, Osmanlı Devleti'nin son yıllarında devleti ayakta tutan bir padişahtır. Abdülhamit, karakteri, duruşu ve düşmanlarına karşı zekasıyla birçok kişinin dikkatini çekmiş bir liderdir. Peki, Abdülhamit'in fotoğraf arşivi olduğunu biliyor musunuz? Yıllar sonra Sultan 2. Abdülhamid'in arşivinden ortaya çıkan fotoğraflar sizleri çok şaşırtacak. Gün yüzüne çıkan bu fotoğraflar hem 2.Abdülhamit'in kişiliğine hem de saray yaşantısına tanıklık ettiriyor. İşte 2.Abdülhamit'in arşivinden çıkan o fotoğraflar...

Osmanlı padişahları arasında 2. Abdülhamit kişiliği, karakteri ve davranışlarıyla dikkat çeken bir padişah olarak bilinmektedir. Tahtta kaldığı 33 yıl içinde zor durumdaki devleti ayağa kaldırmasıyla dikkat çeken Abdülhamit Han, tarihle ilgilenen herkesin bir şekilde dikkatini cezbeden bir padişahtır. Peki, 2. Abdülhamit'in bir fotoğraf arşivi olduğunu biliyor muydunuz? İşte arşivden çıkan o fotoğraflar...

93 Harbi'ne de tanıklık eden 2.Abdülhamid ayrıca en gizemli padişahlardan biriydi.

Sultan 2.Abdülhamid'in arşivinden çıkan bu fotoğraflar hem onun ince kişiliğine hem de saray yaşantısına ışık tutacak cinsten.

BU FOTOĞRAFLARI DAHA ÖNCE GÖRMEDİNİZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin yayımladığı "Sultan II. Abdülhamid'in Aile Albümü" isimli kitap, saraydan daha önce görmediğiniz fotoğrafları gözler önüne seriyor.

Mahmud Şevket Efendi

Sultan II. Abdülhamid'in çektirdiği fotoğraflardan oluşan Yıldız Arşivi'nden, sultanın ailesini ve Yıldız Sarayı'nın günlük yaşamını konu alan kitap, saraya ve saray yaşamına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Mehmed Burhaneddin Efendi / 2.Abdülhamid'in oğlu

"Sultan II. Abdülhamid'in Aile Albümü"ndeki fotoğraflar Yıldız Sarayı'ndan kesitlerle başlıyor, şehzade ve sultanların fotoğraflarıyla devam ediyor.

Mehmed Seyfeddin Efendi / Sultan Abdülaziz'in oğlu

Kitapta, Sultan Abdülhamid'in yanı sıra Sultan Abdülaziz ve Sultan Abdülmecid'in soy ağacından şehzade ve sultanların özel fotoğrafları bulunuyor. Aslında bu, Sultan Abdülhamid'in tahtan indirilerek öldürülen amcası Sultan Abdülaziz'in çocuklarını kendi çocuklarından ayırmadığının "resmi" bir kanıtı niteliğinde.

Naile Sultan ve Naime Sultan / Sultan Abdülmecid'in kızı ve 2.Abdülhamid'in kızı

Fotoğrafların dizilişinde hanedan geleneğine uygun olarak öncelik şehzade fotoğraflarına verilmiş, sultan fotoğrafları şehzadelerden sonra yer almıştır.

Kitapta ayrıca içinde padişah fotoğraflarının yer aldığı iki albüm daha bulunuyor. Sultan II. Abdülhamid Han'dan önceki şecereyi içeren bu karelerin üzerine padişahların doğum tarihleri, tahta çıkış tarihleri gibi önemli ayrıntılar da not düşülmüş.

Naime Sultan / 2.Abdülhamid'in kızı

BİZE ULAŞIN