;
GALERİ

Bilge Eser'den dünya panaroması

DEPREMİN YOK ETTİĞİ ÜLKE

Haiti… On binlerce insanın yaşamını yitirdiği, bir o kadarının hala enkaz altında kaldığı, bir mezarı bile olamayan insanların ülkesi. 12 Ocak’ta yaşanan 7.0 şiddetindeki depremin ardından acılar bitmese de yardımlarla biraz da olsa azaltılmaya çalışılıyor. Minik bir Haitili çocuk ise ABD ordusundan gelen yardımları büyük umutlar biraz da merakla böyle izledi.

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI KARDAN ADAM

Soğuk havalar Türkiye’yi olduğu kadar Avrupa’yı da ele geçirmiş durumda. Yine de halk karda bile keyiflenmenin yolunu buluyor. İşte Almanlar, “kısıtlı” imkanlarla merdiven yardımıyla bir kardan adam yaptılar başkent Berlin’e… Burnunu sopadan, ağzını elbise askısından, şapkasını kovadan, kolları ise ağaç dallarından yapma yaratıcılığını da göstererek tabii ki. Almanlar ayrıca halkı “küresel ısınmayla mücadeleye karşı” kardan adam yapmaya çağırdı.

METALLICA HALA ZİRVEDE

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük metal gruplarından Metallica, konser vermek için ilk kez Güney Amerika ülkelerinden Peru’daydı. Başkent Lima’daki konsere binlerce kişi akın ederken sahnenin arkasına kurulan dev ekranla arkalarda kalanlar solist James Hetfield’in söylerken nasıl kendinden geçtiğini izleyebilecekler.

ÇİKOLATADAN ELBİSELER
ÇİN


Hava buz gibi. Kalın giysilerle gezsek de önümüz yaz ve modacılar çoktan ilkbahar-yaz koleksiyonlarını sergilemeye başladı bile. Ancak bu kumaşların hepsi iplikten yapılacak diye bir kural tabii ki yok. Çin’in Şangay kentinde düzenlenen “Çikolata Moda Şovu’nda”, mankenler bir parçası çikolatadan yapılan elbiseleri tanıttılar. Tabii bu elbiseleri sıcakta kim giymeye cesaret edebilir orası da bilinmiyor.

BÖYLE GELİNE CAN KURBAN
HONG KONG

Hong Kong’daki moda haftasındaysa bu kez zarif taşlarla süslü iç çamaşırları podyumdaydı. Do Do Leung adlı tasarımcının kreasyonunda beyaz ve gümüş renkleri hakimdi.

ERKEKLER DE GÜZEL OLSUN
İTALYA

Moda sadece kadınlara hitap etmiyor tabii ki. Dünyaca ünlü D&G markası son moda erkek giysilerini İtalya’nın moda başkenti Milano’da sergiledi.

ADAMLAR GÖZÜMÜZE TAKILSIN
BREZİLYA

Defilelerde kostümlerin yanında en çok dikkat edilen aslında o giysinin nasıl tanıtıldığı… Binlerce modacı her defilesinde bir yenilik katmak ister. İşte Brezilyalı Fabia Bercsek’in 2010-2011 Yaz-Kış koleksiyonunda da çok ilginç bir gözlük kullanıldı. Manken de tüm zarafetiyle taşıdı…

LACİVERT BAKIŞLAR
HONG KONG

Endonezyalı modacı Ali Charisma ise “La Mer” adlı defilede mankenlerin saçları, makyajları ve takılarıyla özel olarak ilgilendi. Hong Kong’da dört gün süren defileye 30 ülkeden 2 bin tasarımcının katıldı.

İÇERİDE CASUS VAR
BREZİLYA


Defilelerde insanı şaşırtan görüntülere sadece podyumlarda rastlanmıyor. Brezilya’daki moda günlerinde bir izleyici giysileri unutmamak için yere koyduğu kamerayla defileyi kaydetti.

HEM ATARIM HEM TUTARIM
ESTONYA

Kışla birlikte kış sporları da gündemin üst sırasında yerini alıyor. Estonya’nın başkenti Talin’de düzenlenen Avrupa Buz Pateni Şampiyonası oldukça artistik hareketlere sahne oluyor. Rus çift Maria Mukhortova ile Maxim Trankov ise zor bir hareketle puan toplamaya çalıştı. Havaya fırlatılan zarif patencinin tek bir hizada durma çabası, düşme endişesiyle birleşince ortaya bu görüntü çıktı.

BİZE ULAŞIN