;
GALERİ

Büyük İstanbul Depremi ne zaman olacak? Tarihteki en büyük depremler

Marmara Denizi'nde bugün meydana gelen deprem sonrası herkesin aklına yine Büyük İstanbul Depremi ne zaman olacak sorusu geldi? İşte İstanbul'da beklenen deprem ile ilgili son gelişmeler ve tarihteki en büyük depremler...

Marmara Denizi'nde bugün meydana gelen deprem İstanbulluları yine korkuttu. Denizin 11,5 kilometre derinliğinde meydana gelen 3,6 şiddetindeki deprem kısa süreli bir paniğe yol açtı. Yaşanan deprem sonrası akıllarda Büyük İstanbul Depremi yakın mı? sorusu oluştu. İşte uzmanların son uyarıları ve İstanbul'da yaşanacak olası depremin sonuçları...

ÜNLÜ JEOLOG GEÇEN HAFTA UYARMIŞTI
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı Jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy, geçtiğimiz günlerde 15 yıl içinde meydana gelmesi beklenen olası İstanbul depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, durumun ciddiyetini "Hepimiz aynı gemideyiz, birlikte batabiliriz" sözleriyle ifade etti.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"1509'daki İstanbul depreminin aynısı bugün gerçekleşirse 80 bin bina yıkılabilir. Bu, minimum 150 bin insanın hayatını kaybetmesi geliyor. Bu sayı 500 bine kadar çıkabilir. Geriye kalan 2 buçuk milyon insana geçici konaklama noktalarında günlerce, belki iki yıl bakmak zorunda kalacağız" sözleriyle en kötü senayondan bahseden Prof. Ersoy, deprem sonrası yaraların hızlıca sarılması için DASK'ın önemine vurgu yaptı: "DASK dünyaya örnek bir sigorta havuzu. Tüm dünyanın örnek aldığı DASK, binalarının zarar görmesinden etkilenen vatandaşların ferahlamasına yol açacak."

TSUNAMİ ATAKÖY'E KADAR İLERLEYEBİLİR​
Prof. Dr. Ersoy olası İstanbul depremenin büyük dalgalara neden olabileceğini de sözlerine ekledi: "Olası İstanbul depremi, büyük ihtimal Marmara Denizi'nde olacak. Tsunami benim uzmanlık alanlarımdan bir tanesi. Bu konuda yetkin ve uzman biri olarak şunu söyleyebilirim: Marmara, kapalı deniz olmasına rağmen tsunami tehlikesi barındırıyor. Dalga yüksekliği Marmara'da 3 ile 6 metre arasında olabilir. Ama bir metrelik bir tsunami dalgasının İstanbul sahillerinden yüz metre içeri girmesi, sahildeki bütün arabaların denize çekilmesi anlamına geliyor. Bu yetmez mi? Mesela Ataköy dümdüz bir yer. Suyun önünde duvar olacak hiçbir şey yok. Tsunami dalgası Ataköy'ün sonuna kadar ilerleyecektir. Binalar sağlam olabilir ama deprem sonrası dışarı çıkmış insanlar sokağa taşan dalgalardan etkilenebilir. Tsunami dalgasıyla insanlar ölebilir."

İŞTE TÜRKİYE VE DÜNYA TARİHİNDE YAŞANAN EN BÜYÜK DEPREMLER:

1509 BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ
Osmanlı döneminde ilk büyük deprem Marmara Denizi'nde Adalar yakınlarında 10 Eylül 1509 yılında meydana gelmiştir. Depremin büyüklüğü ve meydana getirdiği ağır hasar sebebiyle halk arasında Kıyamet-i Suğra (Küçük Kıyamet) olarak adlandırılmıştır.

İstanbul ve civar şehirlerin 40 gün boyunca sallandığı edinilen bilgiler arasındadır. Halk kapalı mekanları terk edip günlerce bağ, bahçe ve sokak gibi açık yerlerde konaklamıştır.

Depremde 160.000 nüfusa ve 35.000 yerleşim birimine sahip olan İstanbul'da aralarında Osmanlı hanedanından kişilerin de bulunduğu 130.000 kişi ölmüş 1070 ev tamamen yıkılmıştır.

24 MAYIS 1719 DEPREMİ
İstanbul ve çevresinde meydana gelen deprem büyük hasarlara yol açmıştır. İstanbul ve çevresi büyük zarar görmüştür. Çok sayıda binanın yıkılmasının yanında Mihrimah Sultan Camii'nin ve birçok medresenin kubbelerinde çökmeler meydana gelmiştir. Camiler ve hamamlar yıkılmış, Yedikule ile Ahırkapı arasındaki sur ve burçlarda da hasarlar meydana gelmiştir. Bu depremin büyük hasarlara yol açtığı yerlerden biri de İzmit'tir

22 MAYIS 1766 DEPREMİ
Osmanlı tarihinin ağır hasar bırakan depremlerinden biri de 22 Mayıs 1766 da meydana geldi. İki dakika boyunca devam eden depremde, ahşap ve kargî pek çok yapı yıkıldı. Çok sayıda insan hayatını kaybetti. Depremi takip eden artçı depremler de 3 ay kadar devam etti. Fatih Sultan Mehmed'in yaptırığı Fatih Camii tamamen yıkıldı.

Yaşanılan bu deprem İstanbul'un geçirdiği en ağır depremlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Kapalıçarşı, Surlar, Baruthane, Saraçhane, Tophane, Yeniçeri kışlaları ve birçok caminin yıkılmasının yanında Topkapı Sarayındaki zaiyat da bu depremin bıraktığı hasarlardandır.

10 TEMMUZ 1894 DEPREMİ
Osmanlı döneminde meydana gelen son büyük deprem 10 Temmuz 1894 tarihinde gerçekleşti. Geniş bir alanda hissedilen ve yine büyük zararlara yol açan deprem "Büyük hareket-i arz" adıyla tarihe geçti. Eminönü ve Fatih viraneye dönmüş, camiler ve minareler yıkılmıştır. En çok zarar Kapalıçarşı'da meydana gelmiş, tüm yapı yıkılmıştır. Bu depremde en fazla etkilenen yerlerden biri de Yalova ve Adapazarı'dır.

27 ARALIK 1939 BÜYÜK ERZİNCAN DEPREMİ
Türkiye tarihinin en ciddi deprem felaketi olarak tarihe geçen bu deprem Erzincan'da meydana gelmiştir. Yaklaşık 33.000 kişi depremde hayatını kaybetmiş, 100.000 kişi de yaralanmıştır. 116.000 civarında binanın yıkıldığı bilinen Erzincan depremi dünyada meydana gelen büyük depremlerden biri olarak sayılmaktadır.

BİZE ULAŞIN