;
GALERİ

Dev şirketi bırakıp emekli olup öğretmenlik yapacak

O, genç yaşta yaşadığı başarısızlıklarına rağmen pes etmedi ve şu anda dünyanın en zengin iş insanlarından biri... Şimdi ise emekli olacağını duyurdu... İnanılmaz yaşantısından ayrıntılar...

Çin'in en büyük e-ticaret sitesi Alibaba'nın kurucu ortağı Jack Ma, emekli olup öğretmenlik yapacağını açıkladı.

Online alışveriş devi Alibaba'yı sektörün en büyükleri yapan isim olan Jack Ma, 1999'dan günümüze teknoloji dünyasındaki atılımları sayesinde yaklaşık 40 milyar dolarlık servetin sahibi oldu.

Dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralardaki yerini her yıl koruyan Çinli girişimci emekli olacağını açıkladı.

5 yıl önce Alibaba'nın CEO'su olmaktan vazgeçen ve görevi devreden Ma, şimdi emekli olup öğretmenliğe dönmek ve Çin'in eğitim sistemini iyileştirmek istiyor.

Peki kim bu Jack Ma? İşte milyarder girişimcinin ilginç hayat öyküsü...

E-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, aslında hiç de kolay bir hayat geçirmese de son zamanların en popüler e-ticaret sitesini kurmayı ve şirketi dünyadaki en başarılı şirketlerden biri haline getirmeyi başardı.

Peki, nedir Jack Ma'yı bu derece başarılı yapan?Jack Ma, 1964 yılında Çin'de dünyaya geldi. Çocukken en büyük hayali İngilizce öğrenmekti ve bunun için her sabah uykusundan feda ederek erkenden kalkıp, turistlerle İngilizce konuşmaya çalışıyordu.

Üniversiteye girmek istediğinde, 3 başarısız denemeden sonra en sonunda öğretmenlik enstitüsüne girmeyi başardı. Bu dönemde ayrıca 30 ayrı iş başvurusunda bulundu ve bütün başvurduğu yerler kendisine olumsuz geri dönüş yaptı.

O dönemde KFC Çin pazarına yeni girmişti ve açık pozisyonlara başvuran 24 kişi içerisinden sadece Jack Ma işe kabul edilmedi. Harvard Üniversitesi'ne de 10 kez başvuruda bulundu; ancak ret cevabı aldı. O dönemde lisede tanıştığı kız arkadaşı ile evlendi ve beş yıl boyunca ayda 15 dolar kazanarak öğretmenlik yaptı.

1995'te yaptığı Amerika seyahati sırasında internet ile tanışan Jack Ma, ilk önce internetin ne olduğunu tam olarak anlayamadı ve arama motorunda yaptığı denemelerden sonra karşılaştığı sonuçlara inanamadı.

BİZE ULAŞIN