GALERİ

En iyi 100 bilim kurgu filmi

Bilim kurgu türünde sinema tarihinin en iyi 100 filmini sizler için listeledik. İşte ünlü oyuncu Alicia Vikander'ın yer aldığı Ex Machina'dan, Bradley Cooper'lı Limit Yok filmine kadar tüm zamanların en iyi 100 bilim kurgu filmi...

100) Yıldız Geçidi (Stargate) 1994 / IMDb: 7.1 - Yönetmen: Roland Emmerich

Oyuncular: Djimon Hounsou, Kurt Russell, Kevin Durand, James Spader, Erick Avari

Mısır tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson, araştırmaları sırasında eski bir geçit bulur. Bu geçit, Eski Mısır'ı andıran bir gezegene açılır. Albay O'Neil, komutasındaki askerlerle birlikte geçitten diğer tarafa geçerler ve androjen yarı tanrı RA'nın eline düşerler.

99) Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence) 2001 / IMDb: 7.1 - Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O'Connor, Sam Robards, William Hurt

11 yaşında bir çocuk olan David'in aynı bir insan gibi davrandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğu hemen anlaşılamamaktadır. David aslında kim olduğunun farkına vardığında gerçekliğine kavuşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

98) Ben, Robot (I, Robot) 2004 / IMDb: 7.1 - Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Will Smith, Shia LaBeouf, Simon Baker, Bridget Moynahan, James Cromwell

2035 yılında robotlar toplumda büyük rol oynamaktadır. Bilim adamı Dr. Miles Hogenmiller'in ölümünde katilin bir robot olmasından şüphelenilir. Bu cinayet davasını robotlara güvenmeyen Chicago Polis Ofisi'nden Del Spooner üstlenir. Ancak olaylar geliştikçe dava daha da karmaşık bir hal alır.

97) Deja Vu 2006 / IMDb: 7.1 - Yönetmen: Tony Scott

Oyuncular: Denzel Washington, Elle Fanning, Paula Patton, Val Kilmer, Jim Caviezel

New Orleans'ta gerçekleşen bir patlamanın ardından olayı çözmek geçmişi izleyebilen bir son derece gelişmiş bir teknoloji kullanılır. Ancak bu teknoloji Ajan Carlin'e patlamadan önce olayın akışını değiştirmek için tek bir fırsat sunar.

96) Çelik Yumruklar (Real Steel) 2011 / IMDb: 7.1 - Yönetmen: Shawn Levy

Oyuncular: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Kevin Durand, Anthony Mackie, Hope Davis

Yakın gelecekte, boks sporunun teknolojik bir hâl aldığı bir ortamda Charlie, bir yer altı boks ringinden diğerine geçmek için hurda metalden kalitesiz robotlar yaparak geçimini sağlamaktadır. Sonunda dibe vurunca kendisinden ayrı yaşayan oğlu Max ile şampiyonada yarışacak bir boksör robot yapıp eğitmek üzere birlik olur. Bu vahşi arenada işler ciddiye bindikçe, Charlie ve Max bütün engellere rağmen, ringlere geri dönmek için son bir fırsat daha yakalarlar.

95) Öldüren Sis (The Mist) 2007 / IMDb: 7.2 - Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Thomas Jane, Alexa Davalos, Laurie Holden, Marcia Gay Harden, Toby Jones

Kuvvetli bir fırtına sonrası meydana gelen sis, tüm kasabayı kaplayınca insanları yiyerek beslenen yaratıkların varlığından haberdar olan insanlar, süpermarketin içinde sıkışmış durumdalardır. Bu sırada insanlar ikiye bölünür; bazıları intikam almak için tanrının bu yaratıklara hükmederek insanları kurban ettiğine inanırken, bazıları ise buna inanmaz.

94) Ben Efsaneyim (I Am Legend) 2007 / IMDb: 7.2 - Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Willow Smith, Charlie Tahan, Salli Richardson

Başarılı bir bilim adamı olan Robert Neville korkunç bir virüsün yayılmasına engel olamamıştır. Belki de New York'ta hayatta kalabilen tek insandır ancak üç yıl boyunca yaydığı radyo mesajları ile kendisi gibi hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışır. Direnme gücünü saylayan tek şey görevini tamamlama tutkusudur.

93) The Matrix Reloaded 2003 / IMDb: 7.2 - Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Monica Bellucci

Film, makinelerin insanların elde kalan son şehri olan Zion'u bulma konusunda önemli aşamalar kat etmesini ve Neo'nun görevinin artık sadece kendisini değil, kurtulmuş insanlığı da bir kez daha kurtarmak zorunda olmasını konu ediniyor.

92) Gün Işığı (Sunshine) 2007 / IMDb: 7.3 - Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne, Mark Strong, Cliff Curtis

2057 yılında insanlık, Güneş'in giderek yok olmasını izlemektedir. Buna bağlı olarakta Dünya da yok olmanın eşğindedir. Güneşi hayata döndürmek için bir grup astronot göreve gönderilir ancak başarılı olamazlar. 7 yıl sonra, Kaptan Kaneda liderliğinde bir başka grup aynı göreve gönderilir ve bu Dünya için son umuttur.

91) Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) 1997 / IMDb: 7.3 - Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Tony Shalhoub, Fredric Lehne, Linda Fiorentino

Film, halktan gizlenen bir hükümet bürosunda çalışan Ajan K ve Ajan J'nin dünyamızı dünya dışından gelme olasılığı olan terörist saldırılara karşı korumalarını konu ediniyor.

SON DAKİKA