GALERİ

Gelmiş geçmiş en iyi 50 bilim kurgu filmi

Yakın ya da uzak gelecekle ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan bilim kurgu, her zaman dönemin imkansızlarını ele almayı başardı. İnsanı daha da çok içine çeken bu konu; bilime ve teknolojik unsurlara dayanan, izlerken aklımızın ve algımızın sınırlarını zorlayan filmler olarak karşımıza çıktı. Sizin için, gelecekle ilgili önemli mesajlar veren bilim ve teknolojiye yönelik en iyi 50 filmi listeledik.

19. yüzyılın sonuna doğru Jules Verne, H. G. Wels gibi yazarlar tarafından ilk örneklerinin verildiği bilim kurgu, bugün henüz kullanımda olmayan bilim ve teknoloji ögelerinin kullanılarak yakın ya da uzak gelecekle ilgili öyküler, serüvenler oluşturulmasıdır.

Bilim kurgu, her zaman dönemin imkansızlarını yansıttı. İmkansız olan her şey bilim kurgu sineması için cazip geldi. 1950'den sonra toplumun atom bombası ile tanışması, sinemacılara aklında yepyeni bir tür gelmesine olanak sağladı. Kuşkusuz bu dönemden sonra yapılan bilim kurgu filmlerinde İkinci Dünya Savaşı'nın etkilerini görmek mümkündür.

Bilim kurgu sinemasının doğuşu olarak nitelendirilebilecek film Aya Seyahat'tir. 1902'de gösterime giren 21 dakikalık filmde H.G. Wells'in kitaplarından esinlenen yönetmen, büyük bir savaş topu kullanarak aya yolculuk yapan bilim adamlarının hikâyesini anlatmaktadır.

2 saat 41 dakika - IMDb: 8.3

Bir uzay gemisi Ay'dan gelen esrarengiz sinyallerin ardındaki siyah taşı keşfeder. Sinyaller Jüpiter'e gitmektedir. On sekiz ay sonra Discovery'nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jüpiter'in gölgesine doğru yola çıkarlar.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Robert Beatty, Daniel Richter

2 saat 1 dakika - IMDb: 7.8

Film, teknolojinin ve bilimin durmaksızın ilerlediği bir yüzyılda kusursuz insan modellerin üretilmesini ve özel amaçlar ve mevkiler için yaratılan bu süper insanların, eski insanlığın yerini almaya başlamasını ve onları hayattan soyutlamasını konu ediniyor.

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Jude Law, Uma Thurman, Ethan Hawke, Alan Arkin, Elias Koteas

1 saat 53 dakika - IMDb: 7.9

Binbaşı William Cage ofis içi çalıştığı için hiç çatışmaya katılmamıştır. Ancak kendisini bir anda intihar görevinde bulur ve birkaç dakika içinde öldürülür. Hemen ardından tuhaf bir şekilde uyanır, aynı şeyleri tekrar yaşar ve tekrar ölür. Bu zaman döngüsünde giderek güçlenen Cage, Özel Kuvvetler savaşçısı Rita Vrataski ile dünyayı yerle bir etmiş uzaylılarla savaşarak zafere ulaşmaya çalışır.

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Jonas Armstrong, Jeremy Piven

1 saat 53 dakika - IMDb: 7.3

Film, halktan gizlenen bir devlet bürosunda çalışan Ajan K ve Ajan J'nin dünyamızı dünya dışından gelme olasılığı olan terörist saldırılara karşı korumalarını konu ediniyor.

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Tony Shalhoub, Fredric Lehne, Linda Fiorentino

1 saat 37 dakika IMDb - 7.5

Film, zamanda yolculuk ederek olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye çalışan ve suçluları yakalamak için çabalayan bir ajanın hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor, Freya Stafford, Christopher Kirby

2 saat 10 dakika - IMDb 7.1

Mısır tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson, araştırmaları sırasında eski bir geçit bulur. Bu geçit, Eski Mısır'ı andıran bir gezegene açılır. Albay O'Neil, komutasındaki askerlerle birlikte geçitten diğer tarafa geçerler.

Yönetmen: Roland Emmerich

Oyuncular: Djimon Hounsou, Kurt Russell, Kevin Durand, James Spader, Erick Avari

2 saat 26 dakika - IMDb: 7.1

11 yaşında bir çocuk olan David'in aynı bir insan gibi davrandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğu hemen anlaşılamamaktadır. David aslında kim olduğunun farkına vardığında gerçekliğine kavuşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O'Connor, Sam Robards, William Hurt

BİZE ULAŞIN