;
GALERİ

"Saklı Cennet" Şanlıurfa

Geçmişi dokuz bin yıl öncesine dayanan Şanlıurfa, Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. İsa tarafından kutsanan bir müze kent görünümünde. Harran’ı gezerken 4 bin yıl öncesinin nefesini hissediyor, Balıklı Göl’de manevi hisleriniz artıyor ve Urfa Kalesi’nde şehri tüm görkemiyle görebiliyorsunuz. URFA KALESİ: Burası şehre kuşbakışı bakan Urfa Kalesi. Dambak Tepesi’ndeki kalenin M.Ö. 2000’li yıllarda yapıldığını yazar çoğu kaynak.
Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm projesi için kazı yapılırken iki metre aşagıda muhteşem bir buluntu çıktı. Şubat ayı kış soğuklarında ortaya çıkan buluntu bir genç kız maskıydı. Milattan önce Seleukos medeniyeti tarafından kurulan antik Edessa Kenti bu maska Edessa Güzeli denilmesine sebeb oldu. Sonraları maskın devamı ortaya çıktı. O dönem Roma'ya bağlı olan bu bölgenin eşi bulunmaz sanat eserleri Urfa'nın göbeginde günışıgındaydı artık. Urfa adeta bir mozaik cenneti. Haleplibahçe’de bulunan Amazon Kraliçeleri Mozaiği ve Aşil Mozaiği’ni mutlaka görmelisiniz. Asırlar öncesi Urfa’da nasıl bir yaşam olduğuna dair en iyi ipuçlarını size bu mozaikler verecek.
Halil-Ür Rahman Gölü: Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı ve düştüğü noktadır.
Yüce Allah'ın emriyle ateş suya, odunlar da balığa dönüşmüştür. Halk arasında "Balıklıgöl" olarak bilinir.
O zamandan bu yana Balıklı Göl’ün etrafı yemyeşil kalmış.
Fotoğraflar: Sarp Özkar
Fotoğraflar: Sarp Özkar
Gölün hemen kenarına, Hz. İbrahim’in mancınıkla atıldıktan sonra düştüğü yerde küçük bir mescit yapılmış.
Yanında Halilürrahman Camii, karşı tarafında ise Rızvaniye Camii ve medresesi, cennet gibi bahçesiyle ahiret aşıklarına doyumsuz bir iklim sunuyor.
Gölün yanı başında bulunan balık yemi satıcılarından 1 TL’ye yem alıp göle serpmelisiniz. Yemlere üşüşen balıkları izlemek büyük keyif.
BİZE ULAŞIN