;
GALERİ

İşte Boğaz'ın birbirinden değerli 'incileri'

Geçen hafta öğle saatlerinde 225 metre, 40 bin grostonluk "Vitaspirit" adlı Malta bandıralı yük gemisi, 1850'den beri Beykoz'da Boğaz'ı bekleyen Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarptı. Günümüze kadar özenle korunup dizilere, filmlere ev sahipliği yapan yalının başına gelenler, gözleri diğerlerine çevirdi.

İşte, buyurun tek tek hikâyeleriyle o yalılar:

Edib Efendi Yalısı

Anadolu yakasındaki Akıntıburnu'ndaki bu yalının en büyük özelliği, selamlık bölümü Kandilli'de, harem bölümü ise Vaniköy'de. Kandilli Sarayı'nın yerine yapılan ve Boğaz'ın en büyüklerinden olan bu yapı, Kandilli'deki tüm yalıları kül eden yangından kurtulmuş.

Boğaz akıntılarının en güçlü noktalarından birinde olduğu için önünde yedekçi hakkı denen bir boşluk bırakılmış.

Yedekçiler, akıntıya karşı koyamayan kayık ve tekneleri halat atarak çeker, karşılığında da bir ücret alırlarmış.

Emine Valide Paşa Yalısı

18. yüzyılın başında yapılan bu yalıyı II. Abdülhamid satın alarak son Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın annesi Emine Hanım'a hediye eder ve kendisine "paşa" unvanı verir.

Emine Hanım tarihte bu unvanı taşıyan tek kadın. Emine Valide Paşa, yaz aylarını bu yalıda geçirir ve sık sık mehtap âlemleri düzenler.

Cumhuriyet ilan edilince yalıyı devlete hediye etmek ister. Yazışmalarda unvanlar yasaklandığı için resmi mektupta kendisine 'Bebekli Emine Hanım' diye hitap edilmesine içerleyerek vazgeçer ve Mısır'a bağışlar.

Bina bugün Mısır Konsolosluğu olarak kullanılmaktadır.

Yılanlı Köşk

Yalının ilk sahibi Reisülküttab Mustafa Efendi. II. Mahmud bir Boğaz gezisi sırasında yalıyı çok beğenir ve satın almak ister. Yalıda gözü olan Musahib Sait Efendi, yalı yılan kayalıkları üzerine inşa edildiği için devamlı yılan çıktığı yalanını uydurur.

Sultan satın almaktan vazgeçer ama kendisi de alamaz ve yalının adı tarihe böyle geçer.

Önünden yol geçmeden önce Boğaz'a kıyısı varmış.

İkinci katının cumbasının Boğaz'a doğru uzanmasını sağlayan eli böğründe tabir edilen payandalarıyla Rumelihisarı'nın en etkileyici yapılarından.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı

Osmanlı İmparatorluğu'nun son hekimbaşısı.

63 yaşında iken 16 yaşındaki Payidar Hanım'la evlenir ve 89 yaşında ölünceye kadar evli kalırlar.

BİZE ULAŞIN