GALERİ

Kehanet kitabı Ahbarüz Zaman corona virüsü bildi mi? Ahbar-u Zaman tüyler ürpertti 'Mayısta deprem'

Dünyada büyük çaplı bir felaket yaşandığında ortaya bir takım kahinler ve kehanetleri ortaya çıkıyor. Baba Vanga ve Nostradamus bunların başlıcaları. Zaman zaman kehanetlerinin tuttuğunu söylesek yanlış olmaz... Kısa bir süre önce sosyal medyada dönen bir 'Kehanet kitabı' ortalığı karıştırdı. Bahsedilen kitabın adı Ahbar-u Zaman (Ahbarüz Zaman) yazarı ise İbrahim Bin Salukiyye. Sosyal medyada bir anda ortalığı karıştıran ise kitapta yer alan bir pasaj. Pasajda 2020 yılında şimdiki corona virüse benzer bir salgın hastalığı işaret ettiği, çekirge istilasından bahsedildiği daha kötüsü Mayıs ayında bir deprem beklendiği görülüyor. Bir süre önce de ABD'li medyum Sylvia Brown ile Lindsay Harrison'ın 15 yıl önce kaleme aldığı Kehanetler kitabında corona virüsü benzeri bir salgından bahsettiğini ortaya koymuştu. Peki Ahbarüz Zaman isimli kitapta geçen ifadeler gerçek mi? İbrahim Bin Salukiyye kimdir? İşte detaylar...

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasıyla birlikte bütün dünyada bir panik durumu hakim. Salgının küresel boyutlara ulaşması yine küresel bir mücadeleyi beraberinde getirdi. Öte yandan pek çok farklı 'kehanet'i de görür olduk şu sıralar. İşte onlardan biri daha. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında sık sık gönderilen Ahbar-u Zaman isimli bir kitapta yazılanlar ise görenleri şaşkına uğrattı.

PEKİ NEDİR BU KİTAPTA ANLATILANLAR?

Yazarının bin yıl önce yaşamış olduğu söylenen eserde bugünlerde yaşanan olayların tek tek sıralanmış olması ve sonrasında yazanlar tüyleri diken diken etti desek yeridir.. Peki İbrahim Bin Salukiyye isminde bir şahsın yazdığı öne sürülen Ahbar-u Zaman isimli kitap ne anlatılıyor?

İbrahim Salukiyye isimli bir şahsın yazdığı iddia edilen Ahbar-u Zaman isimli kehanet kitabında bugünlerde yaşanan çekirge sürülerinin saldırıları, salgın hastalıklar gibi hadiselerden bahsediliyor. Konuyla ilgili kısımda en sondaki ifadeler ise okuyanları şaşkınlığı ve endişeyi ikiye katladı. İşte o kısmın Türkçe çevirisi:

''İki rakam eşit olunca, o zamanın hastalığı yayılınca, hacılar ziyaretten men edilince, velveleler gizlenince, çekirge istilası olunca, Rum meliki ani bir hastalıkla, ölünce kardeş kardeşten korkunca, çöldeki yahudiler gibi olduğunuz zaman fiyatlar yükselip işler kesata uğradığı zaman, çocukların saçlarını ağartan insanların üçte birinin öleceği temelleri yıkan Mayıs depremini bekleyin''

Eserde iki rakam eşit olunca diye geçen kısım okuyucular tarafından 2020 yılı olarak nitelendirildi. Yine kitapta yazılı olan çekirge istilası ve fiyatların yükselmesi gibi kehanetler, bugünlerde İran'da yaşanan çekirge istilasını ve corona virüs sonrası fiyatlardaki artışlarla yorumlandı. Hal böyle olunca son kısımda geçen Mayıs depremi ifadeleri büyük korkuya sevk etti.

Peki Ahbar-u Zaman isimli kitapta geçen bu ifadeler gerçek mi? Abhar-u Zaman diye bir kitap var mı? İbrahim bin Salukiyye isimli bir yazar tarihte yaşamış mı? İşte bu soruların cevapları.

Youtube üzerinden dini içerikli yayınlar yapan Sözler Köşkü isimli kanaldan yayınlanan bir videoda, bahsi geçen eserle ilgili inceleme yapıldı. Eseri ve yazarını araştırdıklarını söyleyen kanal sunucusu elde ettiği bilgileri paylaştı...

Video da yapılan açıklamalarda, geçmiş zamanlarda iki tane Ahbar-u Zaman isimli kitabın yazıldığı fakat ikisinin de bu konuda olmadığı belirtiliyor. Yaklaşık bin yıl önce bu isimle yazılan kitapların konusu Arap tarihiyle ilgili. Yani bahsi geçen mesajlardaki konuyla, depremler ve salgınlarla uzaktan yakında alakası bulunmuyor.

Peki İbrahim bin Salukiyye isminde biri gerçekte var mı?

Yapılan açıklamada bütün araştırmalara rağmen tarihte yaşamış İbrahim Bin Salukiyye isimli şahsın olmadığı bildirildi. Yayılan mesajın tamamen günümüzde yaşanan olayların sıralanarak sonradan uydurma bir fotoğraftan ibaret olduğu söylendi.

Peki söz konusu eserde geçen ifadelerin Arapça metninde ne anlatılıyor?

Yine konuyla ilgili Sözler Köşkü isimli Youtube kanalında hazırlanan bilgilendirme videosunda Türkçe çeviride yazılı olan insanların üçte birinin öleceği Mayıs depremi gibi ifadelerin Arapça kısımda yer almadığı ve iki rakamın birbirine eşit olması diye geçtiği için 2020 yılına işaret ettiği düşünülen bölümün de safsatadan ibaret olduğu ortaya çıktı. Çünkü Arap rakamlarında 2020 yılının yazılışı Latin rakamlarında olduğu gibi yazılmıyor.

"KİTAPTA BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Konuyla ilgili olarak kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü bir açıklama yaptı. O da Youtube kanalından yayınladığı videoda adı geçen eserle ilgili iddiaların kendisine iletilmesi üzerine Ahbar-u Zaman isimli eserin kütüphanesinde olup olmadığına baktığını, kitabın kütüphanesinde olduğunu ancak sosyal medyadaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

SON DAKİKA