GALERİ

Mutluluğun ressamı Mardin'de

Abidin Dino Mardin'de sergisi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nde dün açıldı. Sergilenen 255 eser arasında, sanatçının vefatından sonra gün ışığına çıkan resimler de bulunuyor.

1993'te, Paris'te 80 yaşında kaybettiğimiz ressam Abidin Dino'nun eserleri Abidin Dino Mardin'de- Seçme Yapıtlar 1930-1990 adıyla Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nde sergilenmeye başladı. Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gerçekleştirdiği sergide Dino'nun 1930-1990 dönemine ait 255 eseri yer alıyor. Sergi, sanatçının 100 yaşındaki eşi Güzin Dino, Ferit Edgü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilerek bir araya getirildi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, açılışta yaptığı konuşmada ''Mardin'in tarihsel dokusu ve kent kimliğinin yansıtıldığı müzede bir dünya sanatçısı olan Abidin Dino'nun eserlerini ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz" dedi.

'KENTİN RUHUNA UYGUN' Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de bu serginin Mardin'in ruhuna uygun olduğunu söyledi: ''Türkiye'nin çelişkili bir dönemindeyiz. Abidin Dino'nun onurlu ama zor yaşamı da bu şekilde sürdü. Dedesi Abidin Paşa, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte önemli bir vali. Kozmopolit bir ailede Fransız mürebbiyeler tarafından yetiştiriliyor. Cenevre ve Paris'te büyüyor. Dedesi ve babasının ölümünden sonra ise beş parasız ama donanımlı bir hayatı oluyor.

Türkiye çelişkilere açık bir ülke. Dino, dedesinin efsane vali olduğu Adana'ya sürgüne gönderiliyor. Ama daha sonra D Grubu'nun kurucularından oluyor. Klasik resim eğitimi almasa da D Grubu'nun ressamlarının yanında çömez gibi, ama lafını sakınmadan çalışıyor. Bu serginin kurgusu da bu anlamda Mardin'in ruhuna uygun bir sanatçı olduğunu düşünüyorum

Öfkelenmeye açık öğrencilerin olduğu bir şehirde Dino, örnek bir imge. Bütün çelişkili ve çalkantılı hayatına rağmen yaratıcılığını sürdürüyor. Hastalıklı dönemlerinde bile ya yazıyor ya da çiziyor. Her anını vermeyi görev bilmiş bir sanatçı.''

Mardin'deki sergide sanatçının daha önce İstanbul'da Sakıp Sabancı Müzesi'nde açılan sergisinden farklı eserler de var. Bunların arasında sanatçının otoportreleri, 'Eller' ve 'Yörükler' serilerinden örnekler, Paris, Mayıs 1968, Uzun Yürüyüş, Lazlar, Acının Resimleri, Mühürler ve Çiçek tabloları, 1966 Dünya Futbol Şampiyonası için çektiği Goal filmi için hazırladığı resimli taslaklar dikkat çekiyor. Mardin'deki sergi süresince İstanbullu Abidin ve Goal filminin gösterimleri de gerçekleştirilecek.

ÇOK YÖNLÜ, ULUSLARARASI SANATÇI Yazdıkları ve çizdikleriyle Türkiye'nin kültür sanat dünyasında kalıcı izler bırakan, çok yönlü bir sanatçı olan, 'mutluluğun ressamı' Abidi Dino, 1913 yılında İstanbul'da dünyaya geldi, gençlik yıllarında çizdiği karikatürlerle sanat dünyasına adım attı.

Henüz 20'li yaşlarının başında ressam arkadaşıyla birlikte 'D Grubu'nu kurdu. Birkaç yıl sonra Sovyetler Birliği'ne giderek sinema çalışmaları yaptı, Paris'te ise Pablo Picasso, Tristan Tzara, Andre Malraux ve Gertrude Stein gibi isimlerle çalıştı

Siyasi görüşleri nedeniyle Türkiye'de sürgünde yaşayan sanatçı, Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Cezayir, ABD gibi ülkelerde sergiler açtı. Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onur Başkanlığı, New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı gibi görevler üstlendi. 1950'li yılların başında Paris'e yerleşen Abidin Dino, 1993'te kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

BİZE ULAŞIN