14 ilde gözlem hastanesi

02.05.2009 Cumartesi

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi salgınına karşı 14 ilde gözlem hastanesi oluşturdu Personel hastalık konusunda eğitildi, tedavi için gerekli olan ilaç stoku da yapıldı

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi konusunda havalimanlarının yanı sıra hastanelerde de önlem almaya başladı. Bakanlık, uluslararası hava trafiğine açık olan Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Malatya, Trabzon, Edirne, Konya, Van, Diyarbakır, Adana, Bursa ve Samsun'da hastalığa karşı gözlem hastaneleri oluşturdu.

TAKİP ODALARI DA KURULDU

Bu hastanelere izole edilmiş özel takip odaları kuruldu. Personel ise hastalık konusunda eğitildi. Hastanelerin, tedavide kullanılacak ventilatör adı verilen solunum cihazı donanımları tamamlandı. Bakanlık, hastalığın Türkiye'de de görülme olasılığından yola çıkarak, tedavide kullanılacak ilaçların stoklarını da tamamladı. Yetkililer, domuz gribinin tedavisinde, kuş gribinde kullanılan ilaçların yeterli olacağını açıkladı.

MUĞLA'DA TERMAL KAMERALI ÖNLEM...
Dünyayı etkisi altına alan domuz gribine karşı Atatürk Havalimanı'nın ardından Muğla'daki 2 uluslararası havalimanında da önlem alınacak. Milas-Bodrum ve Dalaman Havalimanları'nın özellikle dış hatlar terminallerine 10 gün içinde insan vücut ısısını ölçen termal kameralar takılacak.

DOMUZLAR KONTROLDEN GEÇİRİLECEK

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Antalya, Kırıkkale ve İzmir'de bulunan veterinerlik sistemine kayıtlı 2 bine yakın domuz bulunuyor. Dünyada giderek yayılan domuz gribi virüsü nedeniyle, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Genelge uyarınca, tarım il ve ilçe müdürlükleri, kayıtlı işletmelerdeki domuzları haftada bir muayeneden geçirecek. Acil bir durumda ise gerekli karantina tedbirlerini alacak.
BİZE ULAŞIN ; ;