Meksika’dan panik getirdiler

Cuma 02.05.2009

Domuz gribinin hızla yayıldığı Meksika’dan 23 Nisan için İzmir’e gelen çocukları evlerinde konuk eden velilerden biri gribe yakalanınca aileler paniğe kapıldı. Sağlık taramasından geçen veliler, testler temiz çıkınca rahat bir nefes aldı...

Meksika'dan tüm dünyaya yayılan ve 257 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi salgını panik yaratıyor. Türkiye'de henüz bir vaka görülmezken, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' nedeniyle İzmir'de gerçekleştirilen Uluslarası Çocuk Şenliği'ne katılan Meksikalı çocuklar, misafir oldukları aileleri huzursuz etti.

'ENDİŞE EDİLECEK BİR ŞEY YOK'

Hastalığın ilk kez ortaya çıktığı Meksika'dan gelen çocuklardan birini evinde konuk eden Atakan Ailesi gribe yakalanınca "Domuz gribi olduk" diyerek hastaneye başvurdu. Sağlık taramasından geçirilen Atakan Ailesi'nin basit bir gribal enfeksiyon geçirdiği tespit edildi. Ancak bu haber 20 Meksikalı çocuğu evlerinde konuk eden aileleri de paniğe sevk etti. Sağlık taramasından geçen ailelerde hastalık bulgusuna rastlanmadı. Meksikalı öğrencilerin ülkeye geldiklerinde söz konusu salgının ortaya çıkmadığını vurgulayan İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, direkt uçuşlar olmaması nedeniyle İzmir'in şanslı olduğunu belirtti. Gerekli önlemlerin alındığını ve ellerinde yeterli malzemenin bulunduğunu da sözlerine ekleyen Özkan, "Türkiye'de şimdilik endişe edilecek bir durum söz konusu değildir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN