'Küçük Abdürrezzak'tan Avrupalı büyükelçilere 'büyük satış'

29.05.2009 Cuma

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin büyükelçileri Şanlıurfa'yı gezerken, günün kahramanı 12 yaşındaki Abdürrezzak oldu... Büyükelçilere Cevşen-i Kebir satan Abdürrezzak'ın keyfine diyecek yoktu...

Avrupa Birliği Ülkeleri Büyükelçilerinden oluşan gurup Şanlıurfa'da kaldıkları El-Ruha otelinden çıkarken, okul harçlığı için seyyar satıcılık yapan 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Abdürrezzak Buğday fırsatı kaçırmadı. Korumaların çevrede kuş uçurtmadığı bir anda boşluğu bulan Abdürrezzak, Valiliğin tahsis ettiği Urfa Cesur Otobüsüne kaşla göz arası Büyükelçilerden sonra binerek tespih, Enam-ı Şerif, Cevşen-i Kebir'den oluşan mallarını sergiledi.

GAZOZ KAPAĞINDAN CEVŞEN

Sattıklarından çok sempatikliğiyle herkesin ilgisini çeken çocuğa en yakın davranan ise İsveç Büyükelçisi Chirester oldu. Küçük Abdürrezzak'ın başını okşayan büyükelçi kısıtlı Türkçesine rağmen satıcı çocukla 4-5 cümlelik muhabbet kurdu. Daha sonra Abdürrezzak'ın başını okşayan büyükelçi gazoz kapaklarından çekiçle dövülerek boyanan ve üzerine minik harflerle dualar ve Allah'ın 99 adı yazılı olan bir Cevşen-i Kebir satın almak istedi. Ancak üzerinde bozuk para çıkmayınca "alış veriş" ertelendi. Durumu gören otel müdürü Nazım Savaş ise her büyükelçiye birer Cevşen satın aldı ve hediye olarak odalarına gönderdi. Kısaca bu işten en karlı çıkan küçük Abdürrezzak oldu.
BİZE ULAŞIN