Kanserin kilidini açacak anahtarı buldu

07.08.2009 Cuma

TEV'in bursu sayesinde ABD'de eğitim gören Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pataloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Erdamar, kanser hastalarının umudu oldu

Eğitimci bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Sibel Erdamar'ın hayat hikayesi sayısız başarı barındırıyor. Zonguldak'ta liseyi tamamlayan, ardından Ankara Tıp Fakültesi'ni kazanan Prof. Dr. Erdamar, uzmanlığını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pataloji Anabilim Dalı'ndan aldı.

BURSU KAZANDI
Dört yıllık asistanlığı sonunda yurt dışına gitmeyi kafaya koyan Prof. Dr. Erdamar, o yıl ilk defa verilen Prof. Dr. Orhan Birman bursunu kazandı. Houston Baylor College of Medicine Pataloji Departmanı'nda bir yılını tamamlayan Prof. Dr. Erdamar, hocasının 'burada kal' ısrarlarına rağmen Türkiye'deki hastalara şifa vermeyi tercih etti.

HASTAYA ANAHTAR-KİLİT
Moleküler patoloji teknikleri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Erdamar, tıp dünyasını karıştıracak bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Yeni bir uygulama ile kalın bağırsak kanserlerinde kişiye özel tedavi yöntemlerini belirleyecek olan Prof. Dr. Erdamar, "Moloküler tetkikler sayesinde, hedefe yönelik çalışma yapacağız. Hastaya özel anahtar-kilit modeli gibi. O kilidin mevcut olduğunu biliyorduk, bu yöntemle kilidi hangi anahtarın açacağını tespit ediyoruz'' dedi.
BİZE ULAŞIN